Artykuły i analizy · Finanse

Ministerstwo mówi o 323 szpitalach ze stratą za 2025 r., ale nie podaje, których. Sprawdziliśmy 558 sami

Zespół PSOZ · opublikowano · aktualizacja · 10 min czytania · analiza na dokumentach finansowych szpitali

Na X Kongresie Wizja Zdrowia Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia, powiedziała: „Spośród 562 placówek, które przekazały sprawozdania, aż 323 poniosły stratę netto, a 280 zostało zobligowanych do przygotowania planów naprawczych” (Menedżer Zdrowia, 8.10.2026). Program naprawczy przygotowuje szpital, którego strata przekracza 1 proc. przychodów. Menedżer Zdrowia pisze, że chodzi o sprawozdania za 2025 r. Liczba 562 pojawiła się wcześniej w dokumencie MZ jako liczba publicznych podmiotów, które prowadzą szpitale. Przyjmujemy, że o nich mowa, ale to nasze wnioskowanie: ministerstwo nie podało, które to podmioty, i listy nie opublikowało.

Złożyliśmy własną listę z dokumentów, które szpitale publikują: raportów o sytuacji ekonomiczno-finansowej, uchwał samorządów i sprawozdań spółek. Mamy 558 publicznych podmiotów i znamy wynik 463 z nich. Stratę netto miało 263 z 463, czyli 56,8 proc. Wyniku nie znamy dla 95. Gdyby wszystkie miały zysk, udział strat wyniósłby 47,1 proc., gdyby wszystkie stratę, 64,2 proc. Według liczb MZ stratę miało 57,5 proc. placówek. To podobny rząd wielkości, ale nie dowód zgodności, bo ministerstwo liczy inną grupę.

263 z 463 publicznych szpitali, których wynik za 2025 r. znamy, miało stratę netto; wynik znamy dla 83,0 proc. z 558
−2,01 mld zł łączny wynik netto 430 szpitali, dla których znamy kwotę; suma samych strat: 3,30 mld zł
191 → 233 tyle z tych samych 401 szpitali miało stratę w 2024 i w 2025 r.; z zysku w stratę: 52, ze straty w zysk: 10
95 szpitali publicznych, dla których nie znaleźliśmy dokumentu z wynikiem za 2025 r.; mogliśmy go przeoczyć

Kogo liczymy

„Szpital publiczny” w języku MZ to podmiot leczniczy, który udziela świadczeń szpitalnych i jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SPZOZ), instytutem badawczym albo spółką, w której Skarb Państwa, samorząd lub uczelnia medyczna ma co najmniej 51 proc. udziałów. SPZOZ to szpital w formie zakładu, a nie spółki: prowadzi go samorząd, minister albo uczelnia medyczna. Liczymy tak samo: 416 SPZOZ prowadzących szpital, 128 spółek z większościowym udziałem publicznym i 14 instytutów, razem 558. Spółek, które państwo ma tylko pośrednio, np. przez KGHM albo PZU, nie liczymy jako publicznych. To podmioty, nie budynki: jedna spółka czy jeden SPZOZ może prowadzić kilka szpitali.

Liczymy wynik netto, czyli przychody minus koszty za 2025 r., po podatku. To nie jest zadłużenie; o różnicy piszemy niżej. Ministerstwo mówi o 562 podmiotach. Jego listy nie znamy, ale porównaliśmy nasz zbiór z listą MZ za 2024 r. i dołączyliśmy brakujące SPZOZ, głównie szpitale psychiatryczne i rehabilitacyjne.

Każdy SPZOZ musi do 15 maja opublikować w swoim Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej (art. 53a ustawy o działalności leczniczej). Z niego braliśmy wynik. Spółki i instytuty składają sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego, a ich pliki leżą w Repozytorium Dokumentów Finansowych; dalej nazywamy je eKRS. Tu mamy prawie komplet. Gorzej z SPZOZ: znamy wynik 325 z 416. U 33 raport podaje tylko wskaźnik zyskowności, więc wiemy, czy była strata, ale nie wiemy, jak duża. Dla 91 nie znaleźliśmy żadnego dokumentu z wynikiem za 2025 r. Nie znaczy to, że szpital raportu nie opublikował: część stron BIP działa tylko w przeglądarce i nasze wyszukiwanie mogło dokument pominąć.

Czy brak dokumentu oznacza stratę? Nic na to nie wskazuje. Według listy MZ za 2024 r. stratę miało wtedy 32 z 63 SPZOZ, których wyniku za 2025 r. nie znamy, i 119 z 229 tych, których wynik znamy. W obu grupach mniej więcej co drugi. Szpitale bez wyniku są za to mniejsze: mediana ich umów z NFZ to 101 mln zł, przy 138 mln zł u pozostałych. Gdy przypiszemy brakującym taki udział strat, jaki mają znane szpitale tej samej formy i podobnej wielkości, wychodzi 58,0 proc. To nasze oszacowanie, nie pomiar.

Mapa: każdy szpital z wynikiem

Czerwone koło to strata, zielone to zysk. Im większe koło, tym większa kwota. Blade koło oznacza szpital, o którym wiemy tylko, czy miał stratę, ale nie znamy kwoty. Szare kółko bez wypełnienia to szpital, którego wyniku nie znaleźliśmy. Przerywany obrys to położenie przybliżone (środek miasta, powiatu albo województwa). U sieci, które mają kilka szpitali, punkt stoi przy jednym z nich, a kwota dotyczy całej spółki.

pokaż też szpitale prywatne

Kliknij koło, żeby zobaczyć podmiot.

Najedź na koło albo je kliknij, żeby zobaczyć nazwę i kwotę. Współrzędne z adresów placówek w danych NFZ o kolejkach; gdzie ich brak, środek miasta albo powiatu.

Mediana: strata 1,55 mln zł

Łączny wynik 430 szpitali publicznych, dla których znamy kwotę, to −2,01 mld zł. Szpitale ze stratą miały razem stratę netto 3,30 mld zł, a te z zyskiem razem zysk netto 1,29 mld zł. Mediana, czyli wynik środkowego szpitala, gdy ułożyć je od najgorszego do najlepszego, to −1,55 mln zł: połowa z nich miała stratę większą niż 1,55 mln zł.

Połowę sumy wszystkich strat daje 38 szpitali z 244, które miały stratę i znaną kwotę. Dziesięć największych strat to 22,7 proc. tej sumy. Duże straty ciągną więc średnią w dół: średni wynik (−4,7 mln zł) jest ok. 3 razy gorszy od mediany. Na saldo wpływa też kilka dużych zysków: dziesięć szpitali z największym zyskiem miało razem 678 mln zł, ponad połowę wszystkich zysków.

Rok 2025 był gorszy niż 2024

Dla 401 szpitali znamy wynik w obu latach. W tej grupie stratę miało w 2024 r. 191, a w 2025 r. 233. Przejścia z zysku w stratę: 52, ze straty w zysk: 10. Mediana zmiany wyniku to −1,55 mln zł. O ponad milion złotych wynik pogorszył się w 219 szpitalach, a poprawił w 69.

Wyniki za 2024 r. pochodzą z trzech źródeł. Pogorszenie widać w każdym z nich osobno:

  • sprawozdania spółek i instytutów w eKRS (137 podmiotów): stratę miało 72, potem 79; z zysku w stratę: 12, ze straty w zysk: 5;
  • raporty i sprawozdania SPZOZ z BIP (148): stratę miało 64, potem 87; z zysku w stratę: 25, ze straty w zysk: 2;
  • wstępna lista MZ za 2024 r., gdy dokument za 2025 r. nie podawał roku poprzedniego (116): stratę miało 55, potem 67; z zysku w stratę: 15, ze straty w zysk: 3.

Łączny wynik tych 401 szpitali spadł z −252,8 mln zł do −2,02 mld zł, ale tę sumę traktujemy pomocniczo. W 2024 r. była bliska zera, bo zyski kilku dużych szpitali klinicznych i instytutów równoważyły straty reszty, więc jej spadek wygląda na wielokrotny. Pewniejszą miarą są liczby szpitali i mediana. Grupa 401 szpitali nie jest też losowa: to te, dla których znaleźliśmy wynik z obu lat.

Nie ustalamy, dlaczego wyniki się pogorszyły. Szpitale w raportach podają m.in. wzrost kosztów wynagrodzeń od lipca 2025 r. po zmianie ustawy o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym w podmiotach leczniczych, opóźnienia i brak zapłaty za świadczenia ponad limit umowy z NFZ, wyroki sądowe dla pielęgniarek i położnych oraz rezerwy i odpisy. Nie zmierzyliśmy, ile waży każdy z tych czynników.

Kto jest właścicielem

Stratę ma najczęściej spółka gminy lub miasta: 21 z 27 o znanym wyniku. W spółkach powiatów 30 z 57, w spółkach województw 12 z 27, w SPZOZ 183 z 325, w instytutach badawczych 10 z 14. Grupy spółek i instytutów są małe, więc z tej kolejności nie robimy rankingu. Instytuty mają łącznie wynik dodatni (+24,4 mln zł), bo kilka z nich miało duży zysk.

Inne zestawienia też pokazują stratę u większości szpitali. MZ w odpowiedzi na interpelację 17675 podało, że ujemny wynik za 2025 r. miały 134 szpitale powiatowe (67 proc.). Związek Powiatów Polskich policzył na danych wstępnych łączny wynik 207 szpitali powiatowych: −1,27 mld zł. To inne grupy niż nasza, więc tych liczb z naszymi nie łączymy.

Nie wyciągamy z tego wniosku, która forma prawna działa lepiej. Grupy różnią się wielkością i profilem: wśród spółek miast są duże szpitale miejskie, a wśród SPZOZ i szpitale kliniczne, i powiatowe.

Województwa

Województwa układają się w dwie grupy. W podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim i mazowieckim stratę miało razem 72,5 proc. szpitali o znanym wyniku, a w dolnośląskim, małopolskim, pomorskim i wielkopolskim razem 36,7 proc. Tę różnicę uważamy za pewną (test χ² dla 16 województw: p < 0,001). Kolejności wewnątrz grup nie bierz dosłownie: w województwie jest od kilkunastu do kilkudziesięciu szpitali o znanym wyniku, więc jeden szpital przesuwa udział o 2 do 6 punktów. Najmniej pewne jest łódzkie: znamy tam wynik 69 proc. szpitali.

Kliknij województwo, żeby zobaczyć liczbę.

Sum wyników według województw nie pokazujemy, bo zależą od pojedynczych dużych szpitali. Łączny wynik lubelskiego to −219,4 mln zł, z czego −174,6 mln zł daje jeden szpital wojewódzki.

A szpitale prywatne?

Mamy też sprawozdania 174 spółek prywatnych, które prowadzą szpitale. Stratę miało 28 z nich. Pokazujemy je na mapie i w tabeli pod przełącznikiem, ale ich wyników nie zestawiamy z publicznymi. Prywatne szpitale mają inny profil i inny zakres świadczeń. W dużych sieciach, jak LUX MED czy Scanmed, szpital jest tylko częścią działalności spółki, więc wynik spółki nie mówi, ile zarabia sam szpital. Z tych liczb nie wynika, że prywatne szpitale są lepiej zarządzane.

Liczb MZ nie da się sprawdzić

Za 2024 r. MZ przekazało Menedżerowi Zdrowia listę 342 SPZOZ z wynikiem każdego z nich (lista MZ opublikowana przez Menedżera Zdrowia, 13.08.2025). Stratę miało tam 171, a łączny wynik wszystkich wyniósł −792,7 mln zł. To były dane wstępne, sprzed zatwierdzenia sprawozdań. Zwykle lista zgadza się z raportami: na 91 szpitali, dla których mamy obie liczby, w 74 różnica nie przekracza tysiąca złotych. Przy kilku jest jednak duża:

Szpital, wynik za 2024 r. Lista MZ Raport z BIP
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu −13,6 mln zł +0,77 mln zł
Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku −45,1 mln zł −68,9 mln zł

Szpital Gromkowskiego według listy MZ miał w 2024 r. ponad 13 mln zł straty. Jego raporty za 2024 i za 2025 r. pokazują zysk, a kapitał zapasowy wzrósł w 2025 r. dokładnie o ten zysk. Szpital w Płocku miał według raportu stratę o prawie 24 mln zł większą, niż podawała lista. Nie wiemy, czy to skutek danych wstępnych, czy błędu w liście. Liczby „323” nie da się sprawdzić z zewnątrz. Nie wiemy nawet, czy MZ policzyło ją na danych wstępnych, czy ostatecznych.

Program naprawczy: próg 1 proc.

Od 17 września 2025 r. SPZOZ i instytut badawczy przygotowują program naprawczy, gdy strata netto przekracza 1 proc. przychodów (art. 59 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej). Ten sam próg dotyczy spółek, w których Skarb Państwa, samorząd lub uczelnia medyczna ma co najmniej 51 proc. kapitału i bezpośrednio większość głosów, po raz pierwszy za 2025 r. (art. 88a). Obowiązku nie ma szpital, który realizuje program zatwierdzony wcześniej.

Przychody znamy dla 218 szpitali publicznych: 124 spółek, 14 instytutów i tylko 80 z 416 SPZOZ. Próg przekroczyło 103 z nich. Liczymy od przychodów ze sprzedaży (w części SPZOZ od przychodów ogółem), a ustawa dolicza pozostałe przychody operacyjne i finansowe. Dlatego nasza liczba może być nieco za wysoka, ale tylko 5 strat leży między 1 a 2 proc. przychodów. Tej liczby nie porównujemy z 280 z MZ, bo nasza grupa jest inna i niepełna.

MZ mówi o 280 podmiotach „zobligowanych” do programu. To obowiązek, a nie złożony program. Ustawa daje SPZOZ 7 miesięcy na sporządzenie programu, czyli do 31 października 2026 r. (art. 59 ust. 4). Art. 59a ust. 1 wymaga jednak, żeby program trafił do NFZ, wojewody i organu tworzącego w 4 miesiące i 15 dni od sporządzenia sprawozdania, czyli około 15 sierpnia. Potem organ tworzący zatwierdza program, szpital składa sprawozdania z jego realizacji, a MZ może zlecić jego ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (art. 59a–59c). Spółki miały czas do 30 września 2026 r.; te, których rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym, mogą w tym roku być poza obowiązkiem.

Czego te liczby nie mówią

SPZOZ i spółki liczą wynik netto tak samo (art. 42 ust. 1 ustawy o rachunkowości), ale dokumenty różnią się momentem. SPZOZ publikuje raport z art. 53a do 15 maja, przed zatwierdzeniem sprawozdania (do 30 czerwca), więc część kwot może się jeszcze zmienić. Jeden z raportów podaje wprost, że stratę „oszacowano”. Spółki składają sprawozdanie do eKRS po zatwierdzeniu.

Wynik zawiera też zdarzenia jednorazowe i operacje bez ruchu pieniędzy: rezerwy, odpisy, amortyzację oraz dotacje i odszkodowania. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie miał zysk netto 437 tys. zł, ale w tym samym roku ujął w przychodach 19,6 mln zł odszkodowania z polisy i 5,1 mln zł wsparcia z powiatowego urzędu pracy po powodzi z września 2024 r. Strata nie oznacza więc braku pieniędzy, a zysk nie oznacza zdrowych finansów.

Strata netto nie jest też długiem. Zobowiązania, czyli kwoty, które szpital ma zapłacić (pensje, faktury, kredyty), to osobna miara. MZ policzyło je w uzasadnieniu projektu pomocy dla szpitali, który potem wycofało: 34 mld zł na koniec 2025 r. (Rynek Zdrowia, 14.07.2026). Samego dokumentu nie opublikowało. Samorząd, który prowadzi SPZOZ, „może” pokryć stratę (art. 59 ust. 2), ale nie musi, a ustawa nie przewiduje sankcji za niepokrycie.

Brakuje też danych o podziale kosztów na medyczne i administracyjne. Raporty i sprawozdania, z których korzystaliśmy, takiego podziału nie podają, więc nie wiemy, czy strata bierze się z leczenia, czy z administracji. Bez tego podziału żadna lista strat nie mówi, co naprawiać.

Czego chcemy

MZ powinno co roku publikować wynik finansowy każdego szpitala publicznego z ostatecznych sprawozdań, z nazwą, przychodami i informacją o programie naprawczym. Ministerstwo te dane ma, bo z nich policzyło 562, 323 i 280. Dane o finansach podmiotów leczniczych trafiają do Systemu Statystyki w Ochronie Zdrowia, a art. 23 ust. 3 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia mówi, że dane w tym systemie „są danymi jawnymi, powszechnie dostępnymi” (Dz.U. 2026 poz. 1304). Za 2024 r. MZ przekazało taką listę mediom. Nie chodzi więc o nowe dane, tylko o tabelę, która już istnieje. Szerzej: postulaty.

Wszystkie szpitale

Szukaj Województwo pokaż szpitale prywatne

558 pozycji. Kwoty w milionach złotych (do 0,1 mln) albo, poniżej miliona, w tysiącach złotych. Kliknij nagłówek, żeby posortować.

Dokument
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie −174,6 mln −79,9 mln lubelskie SPZOZ raport 53a
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. · Częstochowa −84,8 mln −54,6 mln śląskie SPZOZ raport 53a
Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie −75,4 mln −51,3 mln łódzkie SPZOZ raport 53a
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi · Łódź −68,5 mln −88,0 mln łódzkie SPZOZ raport 53a
Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr Tytusa Chałubińskiego −62,8 mln −37,7 mln mazowieckie SPZOZ raport 53a
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki · Łódź −61,7 mln −24,0 mln łódzkie instytut badawczy eKRS 0000075321
Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku −56,7 mln −68,9 mln mazowieckie SPZOZ raport 53a
Szpital Czerniakowski sp. z o.o. · Warszawa −56,6 mln −45,1 mln mazowieckie spółka gminy lub miasta eKRS 0000678693
Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu −55,3 mln −38,2 mln łódzkie SPZOZ raport 53a
Szpital Wielospecjalistyczny im. Dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu −51,9 mln −22,4 mln* kujawsko-pomorskie SPZOZ uchwała
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego −47,4 mln −17,9 mln mazowieckie SPZOZ raport 53a
Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi · Łódź −46,7 mln −36,0 mln* łódzkie SPZOZ raport 53a
SPZOZ w Sanoku −45,2 mln −39,9 mln podkarpackie SPZOZ raport 53a
Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o.o. · Warszawa −40,5 mln −19,3 mln mazowieckie spółka województwa eKRS 0000336164
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii · Wrocław −38,9 mln 680 tys. dolnośląskie SPZOZ raport 53a
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu −38,7 mln −33,8 mln* kujawsko-pomorskie SPZOZ raport 53a
Zespół Szpitali Powiatu Gliwickiego sp. z o.o. · Knurów −37,8 mln −17,9 mln śląskie spółka powiatu eKRS 0000334712
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach −36,0 mln 5,8 mln* świętokrzyskie SPZOZ uchwała
Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o. −36,0 mln −19,6 mln śląskie spółka gminy lub miasta eKRS 0000572236
Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie −35,0 mln −15,0 mln* świętokrzyskie SPZOZ raport 53a
Wojewódzki Szpital im. Św.ojca Pio w Przemyślu −34,4 mln 10,9 mln* podkarpackie SPZOZ uchwała
SPZOZ 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką · Bydgoszcz −34,3 mln — kujawsko-pomorskie SPZOZ raport 53a
SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego · Białystok · uchwała podaje stratę netto 33,1 mln zł, ale zmniejszenie funduszu o 31,1 mln zł −33,1 mln −47,6 mln* podlaskie SPZOZ uchwała
Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie · Krosno −32,1 mln −25,6 mln* podkarpackie SPZOZ uchwała
Szpital Specjalistyczny w Jaśle · Jasło −31,1 mln −22,3 mln podkarpackie SPZOZ raport 53a
Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy −30,5 mln −18,2 mln podkarpackie SPZOZ raport 53a
SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie −30,3 mln −23,6 mln podkarpackie SPZOZ raport 53a
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu −28,7 mln −3,7 mln* śląskie SPZOZ raport 53a
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu −28,3 mln 2,2 mln wielkopolskie SPZOZ raport 53a
Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu −27,5 mln −18,0 mln* podkarpackie SPZOZ uchwała
Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy · Warszawa −27,0 mln −6,4 mln mazowieckie instytut badawczy eKRS 0000041396
Szpital Wojewódzki Im.kardynała Stefana Wyszyńskiego · Łomża −26,9 mln −26,9 mln* podlaskie SPZOZ uchwała
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu −26,6 mln −16,4 mln* śląskie SPZOZ raport 53a
Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza · Kraków −26,5 mln −33,9 mln małopolskie SPZOZ sprawozdanie
Szpital Wolski im. Dr Anny Gostyńskiej sp. z o.o. · Warszawa −26,4 mln −28,6 mln mazowieckie spółka gminy lub miasta eKRS 0001009228
5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - SPZOZ w Krakowie · Kraków −25,4 mln 269 tys. małopolskie SPZOZ raport 53a
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli · Lublin −25,1 mln −7,1 mln* lubelskie SPZOZ raport 53a
4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu −24,6 mln — dolnośląskie SPZOZ raport 53a
Tomaszowskie Centrum Zdrowia −24,5 mln 7,3 mln łódzkie spółka powiatu eKRS 0000312959
Sosnowiecki Szpital Miejski Spółka z O.O. w Restrukturyzacji −23,5 mln −6,0 mln śląskie spółka gminy lub miasta eKRS 0000476320

* Wynik 2024 z listy MZ (dane wstępne z Systemu Statystyki w Ochronie Zdrowia, sierpień 2025), bo dokument za 2025 r. nie podawał roku poprzedniego. „eKRS” to sprawozdanie finansowe spółki w Repozytorium Dokumentów Finansowych: wpisz numer KRS w wyszukiwarce. „Nie znaleźliśmy” przy SPZOZ znaczy, że nasze wyszukiwanie w BIP szpitala i organu tworzącego nie trafiło na raport, sprawozdanie ani uchwałę z wynikiem za 2025 r. Dokument mógł tam być, a my go nie znaleźliśmy. Przy spółce znaczy, że w eKRS nie było jeszcze sprawozdania za 2025 r.

Jak to policzyliśmy
  • SPZOZ: raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej z art. 53a ustawy o działalności leczniczej (Dz.U. 2026 poz. 156; wskaźniki: Dz.U. 2017 poz. 832), a gdy go nie było: sprawozdanie finansowe albo uchwała organu tworzącego o zatwierdzeniu sprawozdania lub pokryciu straty. Szukaliśmy w BIP szpitala i organu tworzącego. Skany odczytaliśmy programem do rozpoznawania tekstu.
  • W drugim przebiegu porównaliśmy zbiór z listą MZ za 2024 r. i dołączyliśmy 41 SPZOZ, których brakowało: szpitale psychiatryczne, rehabilitacyjne i gruźlicze. Trzy z nich (Złotoryja, Adampol, Zdroje w Szczecinie) w 2026 r. połączono albo łączy się z innymi szpitalami, ale za 2025 r. liczymy je osobno. Wojewódzki ZOZ Bolesławiec-Zgorzelec działa od 1.09.2026, więc za 2025 r. liczymy ZOZ w Bolesławcu i szpital w Zgorzelcu osobno.
  • Spółki i instytuty: sprawozdania finansowe za 2025 r. w Repozytorium Dokumentów Finansowych eKRS, pozycja „zysk (strata) netto”, sprawdzona z bilansem. Udział publiczny z KRS. Nie sprawdzaliśmy, czy właściciel publiczny ma bezpośrednio większość głosów, więc nie wiemy, które z tych spółek art. 88a faktycznie obejmuje. Spółka, która prowadzi szpital w Sulechowie, ma pierwszy rok obrotowy od 9.01.2025, więc nie porównujemy jej z 2024 r.
  • Wynik 2024 r.: z tego samego dokumentu, a gdy go nie podawał, z listy MZ za 2024 r. (dane wstępne).
  • Kontrola: w drugim przebiegu pobraliśmy ponownie i przeczytaliśmy 39 dokumentów SPZOZ, dobranych częściowo celowo, i wszystkie sprawozdania spółek. W tej próbie SPZOZ błędów nie było. W spółkach poprawiliśmy 8 odczytów przed publikacją. Przy czterech szpitalach (Białystok, Śniadeckiego; 1 Wojskowy Szpital Kliniczny; Węgrów; Nysa) kwota ma zastrzeżenie opisane w tabeli.
  • Przedział 47,1–64,2 proc. to skrajne scenariusze dla 95 podmiotów bez wyniku. Oszacowanie 58,0 proc. przypisuje im udział strat znanych szpitali tej samej formy i ćwiartki wielkości umów z NFZ na 2026 r.
  • Porównania: MZ o szpitalach powiatowych za 2025 r., odpowiedź na interpelację 17675; za 2024 r., interpelację 10425; o programach naprawczych, interpelację 15891; raport ZPP „Szpitale powiatowe w kryzysie”. To inne populacje niż nasza, więc ich liczb nie odejmujemy od naszych.
  • Stan na 11.10.2026. Jeśli znasz dokument, którego nie znaleźliśmy, napisz: kontakt@psoz.pl.

Powiązane: Finanse szpitali według województw · Pożyczki szpitali w rejestrze umów · Wszystkie artykuły

Wszystkie artykuły