Sosnowiecki Szpital Miejski Spółka z o.o. w Restrukturyzacji: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Sosnowiec · Województwo: śląskie · NIP: 6443504464 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 125/111151 · Wskaźniki: 41 (klinicznych 33)

W pliku NFZ za 2025 r. Sosnowiecki Szpital Miejski Spółka z o.o. w Restrukturyzacji ma 41 wskaźników jakości, w tym 33 klinicznych. Na przykład usunięcie macicy małoinwazyjnie 0,0 proc. wobec 34,6 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 397 placówek); śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc 37,1 proc. wobec 18,4 w kraju (wyżej niż u 98 proc. z 579 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Emila Zegadłowicza 3, Sosnowiec · tel. 32 413 04 61

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (33)

Wskaźniki zarządcze (8)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,68 na 1000 pacjentów0,360,00747/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,59 na 1000 pacjentów1,160,52644/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)9,9 %19,919,4177/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)1,2 %7,65,1182/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)1,2 %3,83,4170/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)7,0 %23,318,2254/281wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)45,4 %33,025,052/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)0,0 %25,35,6243/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)2,6 %4,84,3107/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,0 %5,24,8188/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)10,3 %8,38,1374/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)15,4 %12,511,1332/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)1,4 %1,91,6385/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)37,1 %18,416,8569/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)5,9 %5,45,0368/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)14,8 %13,412,8388/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)23,4 %23,422,7318/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)17,2 %13,914,0279/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)5,5 %5,24,1272/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)9,7 %9,48,5256/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)17,2 %16,615,9264/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)62 zabiegów41 812118240/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)11 zabiegów8 14322197/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)103 zabiegów53 394154220/280bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)42,1 % porodów48,450,4239/305bez kierunku2025
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)0,0 %94,8100,0128/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)95,3 %93,095,6256/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)42,3 %71,574,0334/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)0,0 %34,619,0294/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)13,9 %53,350,0325/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)21,9 % porodów naturalnych27,45,690/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)18,6 % porodów naturalnych29,630,458/304niżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 830 świadczeń na lekarza1 6471 3281566/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,2 świadczeń na pacjenta5,02,3564/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,2 dni3,83,5238/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)5 345 pkt6 1564 843317/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)54,6 % hospitalizacji51,054,6416/831bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)99 pkt98871616/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)1,1 % porad3,20,52133/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 22,3 proc. na poziomie „szpital i stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital i stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,3 proc. (od 21,4 do 22,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 7. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia (ten szpital)22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 44 zabiegów w 6 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO191975nie (brakuje 56)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY151660nie (brakuje 45)0,2 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA4530nie (brakuje 26)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO3—30nie (brakuje 27)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAMY USTNEJ, GARDŁA I KRTANI2—50nie (brakuje 48)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO1—75nie (brakuje 74)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (35 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 6 270 osób w trybie stabilnym i 1 635 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 30 świadczeniach, z czego 21 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Fizjoterapia ambulatoryjna1 280431190300228
Rezonans magnetyczny1 069776873474
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu54574526449
Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej495256872610
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego316591276331
Tomografia komputerowa236304113024
Oddział chorób wewnętrznych23059350nie podano
Oddział urologiczny21868410nie podano
Poradnia dermatologiczna210nie podano4124nie podano
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego204445240375
Poradnia profilaktyki chorób piersi14615671611
Świadczenia z zakresu urologii1438067172

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie śląskie

Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o. · SPZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku · Szpital Powiatowy w Zawierciu · Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.m.p. (Częstochowa) · Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. (Tarnowskie Góry) · Icz Healthcare sp. z o.o. (Żywiec) · Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju · Scanmed S.A. (Blachownia) · wszystkie szpitale