Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o. (kod NFZ 126/112510): wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Gliwice · Województwo: śląskie · NIP: 6312658474 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 126/112510 · Wskaźniki: 56 (klinicznych 39)

W pliku NFZ za 2025 r. Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o. (kod NFZ 126/112510) ma 56 wskaźników jakości, w tym 39 klinicznych. Na przykład rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego 11,4 proc. wobec 4,8 w kraju (wyżej niż u 96 proc. z 500 placówek); rehabilitacja kardiologiczna po zawale 42,3 proc. wobec 25,3 w kraju (wyżej niż u 95 proc. z 446 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki 29, Gliwice · tel. 32 461 32 01

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (39)

Wskaźniki zarządcze (17)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,13 na 1000 pacjentów1,160,52559/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)18,3 %19,919,4105/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)4,3 %7,65,1121/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)2,5 %3,83,4129/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)18,4 %23,318,2139/281wyżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)1,3 %3,32,262/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)37,5 %33,025,088/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)42,3 %25,35,621/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)11,4 %4,84,3482/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,3 %5,24,8203/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)5,5 %8,38,1132/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)31,6 %12,511,1475/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,11 %0,900,00366/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po pomostowaniu wieńcowym (K.I.17)0,0 %17,917,81/48niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)2,5 %1,91,6659/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)5,3 %6,46,065/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)1,8 %1,71,3107/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)2,5 %3,63,348/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)7,0 %8,07,961/153niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)18,4 %18,416,8332/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)9,6 %5,45,0532/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)18,8 %13,412,8504/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)30,1 %23,422,7504/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)12,0 %13,914,0173/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)5,1 %5,24,1257/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)10,3 %9,48,5277/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)21,4 %16,615,9333/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)73 zabiegów41 812118215/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)33 zabiegów8 1432276/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)135 zabiegów53 394154164/280bez kierunku2025
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)1 196 hospitalizacji388 9511 294144/263bez kierunku2025
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5)26 hospitalizacji32 58449145/238bez kierunku2025
Pomostowanie aortalno-wieńcowe (K.IV.6)1 hospitalizacji10 91817645/49bez kierunku2025
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)100,0 %94,8100,01/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)81,5 %93,095,6445/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)80,9 %71,574,0195/470wyżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)4,6 porad na pacjenta5,95,75278/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)992 świadczeń na lekarza1 6471 3283289/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,6 świadczeń na pacjenta5,02,31706/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,3 dni3,83,5223/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)6 045 pkt6 1564 843233/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)48,1 % hospitalizacji51,054,6514/831bez kierunku2025
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5)100,0 %11,16,01/191bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)44,2 % porad9,04,866/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)3,8 % porad24,924,15310/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)0,07 % porad0,710,405487/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)109 pkt98871057/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)19,1 %21,921,54086/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)1,5 %3,22,64358/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)0,4 %2,20,22554/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)1,2 %1,51,23048/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)3,4 % porad3,20,51267/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,5 proc. na poziomie „szpital ii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,5 proc. (od 16,0 do 17,3 proc. w poszczególnych miesiącach), 2. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia (ten szpital)16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 299 zabiegów w 5 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital sięga progu w 2 z 5 grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO16014075tak1,0 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI737850tak1,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO533275nie (brakuje 22)0,3 proc.1,9 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO12430nie (brakuje 18)0,6 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA1130nie (brakuje 29)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (46 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 6 241 osób w trybie stabilnym i 2 850 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 38 świadczeniach, z czego 27 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Kolonoskopia667349150269156
Fizjoterapia ambulatoryjna491227190260176
Świadczenia z zakresu endokrynologii485418139107162
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu422525217426
Rezonans magnetyczny383706820353
Tomografia komputerowa341424111832
Gastroskopia33769969938
Świadczenia z zakresu okulistyki318112963870
Świadczenia z zakresu urologii302102673952
Oddział chirurgiczny ogólny2992155427117
Świadczenia z zakresu neurologii247857314037
Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej2324988729178

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie śląskie

SPZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku · Szpital Powiatowy w Zawierciu · Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.m.p. (Częstochowa) · Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. (Tarnowskie Góry) · Icz Healthcare sp. z o.o. (Żywiec) · Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju · Scanmed S.A. (Blachownia) · ZZOZ w Cieszynie · wszystkie szpitale