W pliku NFZ za 2025 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie ma 57 wskaźników jakości, w tym 39 klinicznych. Na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie 0,0 proc. porodów naturalnych wobec 27,4 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 304 placówek); trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym 22,0 proc. wobec 7,6 w kraju (wyżej niż u 97 proc. z 188 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.
Śmiertelność bez korekty o ryzyko. Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.
Zaćma: trzy wskaźniki sprawozdawczości. Trzy wskaźniki zaćmy mierzą to, co placówki sprawozdały: na K.I.8 141 z 258 placówek leży poza 3 sigma, a K.I.8 nie koreluje z K.I.7 ani K.I.9. Rozrzut mówi o kodowaniu, nie o chirurgii.
Małe mianowniki. Przy mianowniku poniżej 50 jedno zdarzenie zmienia wynik o ponad 2 punkty procentowe. Takie wskaźniki pokazujemy z ostrzeżeniem i nie liczymy dla nich testu 3 sigma.
Prosty lejek 3 sigma. Test 3 sigma na tej stronie to prosty lejek na surowych wartościach (licznik A z artykułu o outlierach), bez korekty o ryzyko i o rozrzut między szpitalami. W części wskaźników ten rozrzut jest kilkanaście razy większy niż losowy, więc flaga trafia w ponad połowę placówek. Traktuj ją jako sygnał do pytania, nie ocenę.
Kierunek przypisał PSOZ. Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Świadczeniodawca to nie zawsze jeden szpital. Kod NFZ obejmuje podmiot, nie budynek. Dwanaście nazw w naszym zbiorze występuje pod kilkoma kodami (Scanmed pod siedmioma, American Heart of Poland pod sześcioma), a jeden kod potrafi obejmować kilka lokalizacji. Odchylenie przypisujemy podmiotowi, nie oddziałowi.
Nie wiemy, jak wygląda sprawozdawczość. Wszystkie te liczby powstają ze sprawozdań, które szpitale wysyłają do NFZ. Placówka, która rzetelnie koduje powikłania, wygląda gorzej od tej, która koduje je pobieżnie. Danych o jakości kodowania nikt nie publikuje.
Odchylenie to nie wina. Nic w tych danych nie mówi, kto zawinił ani czy ktokolwiek zawinił. Mówią tylko, że w tym miejscu warto zapytać, dlaczego liczba wygląda tak, a nie inaczej.
Wskaźników konsumenckich tu nie ma. Rozporządzenie przewiduje 6 wskaźników konsumenckich (ankieta pacjenta), ale NFZ nie publikuje ich w tym pliku. Na tej stronie są tylko wskaźniki kliniczne i zarządcze.
Wskaźniki kliniczne (39)
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1): 0,84 na 1000 pacjentów — 760. z 804; Polska: 0,36; mediana: 0,000,84 na 1000 pacjentów wobec 0,36 w kraju i mediany 0,00; wyżej niż u 94 proc. z 804 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Liczba pacjentów, u których wystąpił zator płucny, na 1000 pacjentów hospitalizowanych planowo w celu wykonania zabieguLicznik 10, mianownik 11 962.Wartość liczona na 1000 pacjentów, nie w procentach.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2): 2,51 na 1000 pacjentów — 733. z 804; Polska: 1,16; mediana: 0,522,51 na 1000 pacjentów wobec 1,16 w kraju i mediany 0,52; wyżej niż u 91 proc. z 804 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Liczba pacjentów, u których wystąpiła sepsa, na 1000 pacjentów hospitalizowanych planowo w celu wykonania zabieguLicznik 30, mianownik 11 962. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 4,3) po niekorzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Wartość liczona na 1000 pacjentów, nie w procentach.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3): 17,3 % — 116. z 188; Polska: 19,9; mediana: 19,417,3 proc. wobec 19,9 w kraju i mediany 19,4; wyżej niż u 38 proc. z 188 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie leczenia trombolitycznego w leczeniu udaru niedokrwiennego mózguLicznik 59, mianownik 341.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4): 22,0 % — 6. z 188; Polska: 7,6; mediana: 5,122,0 proc. wobec 7,6 w kraju i mediany 5,1; wyżej niż u 97 proc. z 188 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego mózguLicznik 75, mianownik 341. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 10,0) po korzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5): 6,5 % — 17. z 188; Polska: 3,8; mediana: 3,46,5 proc. wobec 3,8 w kraju i mediany 3,4; wyżej niż u 91 proc. z 188 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie trombektomii mechanicznej u pacjentów, u których wykorzystano leczenie trombolityczne w leczeniu udaru niedokrwiennego mózguLicznik 22, mianownik 341.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6): 11,8 % — 214. z 281; Polska: 23,3; mediana: 18,211,8 proc. wobec 23,3 w kraju i mediany 18,2; wyżej niż u 24 proc. z 281 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehabilitacji po zabiegach endoprotezoplastyki stawu biodrowegoLicznik 52, mianownik 442. Wynik leży poniżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = −5,7) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 16,1 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 54 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Niski wynik często znaczy „placówka tego nie robi” albo „pacjenta przekazano dalej”, a nie „robi to gorzej”. Wskaźnik przypisuje wynik miejscu hospitalizacji.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehabilitacja po udarze (K.I.10): 23,2 % — 216. z 397; Polska: 33,0; mediana: 25,023,2 proc. wobec 33,0 w kraju i mediany 25,0; wyżej niż u 46 proc. z 397 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość występowania rehabilitacji po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózguLicznik 109, mianownik 469. Wynik leży poniżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = −4,5) po niekorzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Niski wynik często znaczy „placówka tego nie robi” albo „pacjenta przekazano dalej”, a nie „robi to gorzej”. Wskaźnik przypisuje wynik miejscu hospitalizacji.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11): 14,7 % — 155. z 446; Polska: 25,3; mediana: 5,614,7 proc. wobec 25,3 w kraju i mediany 5,6; wyżej niż u 65 proc. z 446 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość występowania rehabilitacji kardiologicznej po zawale sercaLicznik 30, mianownik 204. Wynik leży poniżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = −3,5) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 19,7 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 56 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Niski wynik często znaczy „placówka tego nie robi” albo „pacjenta przekazano dalej”, a nie „robi to gorzej”. Wskaźnik przypisuje wynik miejscu hospitalizacji.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12): 6,8 % — 402. z 500; Polska: 4,8; mediana: 4,36,8 proc. wobec 4,8 w kraju i mediany 4,3; wyżej niż u 80 proc. z 500 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość powtórnych hospitalizacji (rehospitalizacji) po zabiegu cholecystektomiiLicznik 35, mianownik 518.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13): 3,6 % — 173. z 470; Polska: 5,2; mediana: 4,83,6 proc. wobec 5,2 w kraju i mediany 4,8; wyżej niż u 37 proc. z 470 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po zabiegu appendektomiiLicznik 7, mianownik 196.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14): 11,2 % — 411. z 534; Polska: 8,3; mediana: 8,111,2 proc. wobec 8,3 w kraju i mediany 8,1; wyżej niż u 77 proc. z 534 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po hospitalizacji z powodu zapalenia płucLicznik 68, mianownik 605.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15): 10,5 % — 236. z 501; Polska: 12,5; mediana: 11,110,5 proc. wobec 12,5 w kraju i mediany 11,1; wyżej niż u 47 proc. z 501 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po hospitalizacji z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płucLicznik 26, mianownik 247.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16): 1,70 % — 462. z 509; Polska: 0,90; mediana: 0,001,70 proc. wobec 0,90 w kraju i mediany 0,00; wyżej niż u 91 proc. z 509 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji z zabiegiem dużej amputacji kończyny po zabiegach naczyniowychLicznik 26, mianownik 1 533. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 3,3) po niekorzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po pomostowaniu wieńcowym (K.I.17): 8,3 % — 6. z 48; Polska: 17,9; mediana: 17,88,3 proc. wobec 17,9 w kraju i mediany 17,8; wyżej niż u 10 proc. z 48 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowegoLicznik 1, mianownik 12. Mały mianownik (poniżej 50): jedno zdarzenie zmienia wynik o 8,3 punktu procentowego. Testu 3 sigma nie liczymy.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1): 2,5 % — 658. z 847; Polska: 1,9; mediana: 1,62,5 proc. wobec 1,9 w kraju i mediany 1,6; wyżej niż u 78 proc. z 847 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji z tej samej przyczynyLicznik 981, mianownik 38 752. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 8,5) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 23,3 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 61 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A): 10,1 % — 141. z 157; Polska: 6,4; mediana: 6,010,1 proc. wobec 6,4 w kraju i mediany 6,0; wyżej niż u 89 proc. z 157 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w trakcie hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 19, mianownik 188.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B): 0,0 % — 1. z 157; Polska: 1,7; mediana: 1,30,0 proc. wobec 1,7 w kraju i mediany 1,3; wyżej niż u 0 proc. z 157 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 30 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 0, mianownik 188.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C): 3,2 % — 77. z 157; Polska: 3,6; mediana: 3,33,2 proc. wobec 3,6 w kraju i mediany 3,3; wyżej niż u 48 proc. z 157 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 90 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 6, mianownik 188.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D): 7,0 % — 60. z 153; Polska: 8,0; mediana: 7,97,0 proc. wobec 8,0 w kraju i mediany 7,9; wyżej niż u 39 proc. z 153 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 365 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 13, mianownik 186.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A): 21,3 % — 413. z 579; Polska: 18,4; mediana: 16,821,3 proc. wobec 18,4 w kraju i mediany 16,8; wyżej niż u 71 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w trakcie hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 277, mianownik 1 303.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B): 3,7 % — 194. z 579; Polska: 5,4; mediana: 5,03,7 proc. wobec 5,4 w kraju i mediany 5,0; wyżej niż u 33 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 30 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 48, mianownik 1 303.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C): 11,7 % — 237. z 579; Polska: 13,4; mediana: 12,811,7 proc. wobec 13,3 w kraju i mediany 12,8; wyżej niż u 41 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 90 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 153, mianownik 1 303.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D): 21,6 % — 237. z 579; Polska: 23,4; mediana: 22,721,6 proc. wobec 23,4 w kraju i mediany 22,7; wyżej niż u 41 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 365 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 281, mianownik 1 303.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A): 18,4 % — 295. z 429; Polska: 13,9; mediana: 14,018,4 proc. wobec 13,9 w kraju i mediany 14,0; wyżej niż u 69 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w trakcie hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 108, mianownik 587. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 3,1) po niekorzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B): 2,6 % — 152. z 429; Polska: 5,2; mediana: 4,12,6 proc. wobec 5,2 w kraju i mediany 4,1; wyżej niż u 35 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w okresie 30 dni od dnia zakończenia hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 15, mianownik 587.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C): 5,8 % — 132. z 429; Polska: 9,4; mediana: 8,55,8 proc. wobec 9,4 w kraju i mediany 8,5; wyżej niż u 31 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w okresie 90 dni od dnia zakończenia hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 34, mianownik 587.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D): 13,6 % — 145. z 429; Polska: 16,6; mediana: 15,913,6 proc. wobec 16,6 w kraju i mediany 15,9; wyżej niż u 34 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w okresie 365 dni od dnia zakończenia hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 80, mianownik 587.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1): 230 zabiegów — 35. z 265; Polska: 41 812; mediana: 118230 zabiegów w 2025 r.; mediana placówki 118, w kraju łącznie 41 812. Więcej niż u 87 proc. z 265 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Wykonywanie pierwotnych endoprotezoplastyk stawu kolanowegoTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2): 49 zabiegów — 41. z 238; Polska: 8 143; mediana: 2249 zabiegów w 2025 r.; mediana placówki 22, w kraju łącznie 8 143. Więcej niż u 82 proc. z 238 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Wykonywanie rewizyjnych endoprotezoplastyk stawu kolanowego i biodrowegoTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3): 345 zabiegów — 26. z 280; Polska: 53 394; mediana: 154345 zabiegów w 2025 r.; mediana placówki 154, w kraju łącznie 53 394. Więcej niż u 91 proc. z 280 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Wykonywanie pierwotnych całkowitych endoprotezoplastyk stawu biodrowegoTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Pomostowanie aortalno-wieńcowe (K.IV.6): 12 hospitalizacji — 40. z 49; Polska: 10 918; mediana: 17612 hospitalizacji w 2025 r.; mediana placówki 176, w kraju łącznie 10 918. Więcej niż u 18 proc. z 49 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Liczba zabiegów pomostowania aortalno-wieńcowegoTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Cięcia cesarskie (K.V.1): 57,3 % porodów — 76. z 305; Polska: 48,4; mediana: 50,457,3 proc. porodów wobec 48,4 w kraju i mediany 50,4; wyżej niż u 75 proc. z 305 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Częstość wykonywania cięć cesarskichLicznik 1 017, mianownik 1 775.WHO odradza dążenie do jakiegokolwiek wskaźnika docelowego. Za wysoko i za nisko są problemem, a szpital z ośrodkiem patologii ciąży ma wyższy odsetek z powodu tego, kogo przyjmuje. Opisujemy go osobno, poza licznikiem.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2): 100,0 % — 1. z 133; Polska: 94,8; mediana: 100,0100,0 proc. wobec 94,8 w kraju i mediany 100,0; wyżej niż u 35 proc. z 133 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach radykalnej prostatektomiiLicznik 148, mianownik 148.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3): 99,2 % — 95. z 500; Polska: 93,0; mediana: 95,699,2 proc. wobec 93,0 w kraju i mediany 95,6; wyżej niż u 81 proc. z 500 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach usunięcia pęcherzyka żółciowegoLicznik 516, mianownik 520. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 5,6) po korzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4): 91,4 % — 105. z 470; Polska: 71,5; mediana: 74,091,4 proc. wobec 71,5 w kraju i mediany 74,0; wyżej niż u 78 proc. z 470 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach wycięcia wyrostka robaczkowegoLicznik 180, mianownik 197. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 6,2) po korzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 26,5 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 67 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5): 32,8 % — 150. z 397; Polska: 34,6; mediana: 19,032,8 proc. wobec 34,6 w kraju i mediany 19,0; wyżej niż u 62 proc. z 397 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach usunięcia macicyLicznik 86, mianownik 262.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6): 65,9 % — 121. z 407; Polska: 53,3; mediana: 50,065,9 proc. wobec 53,3 w kraju i mediany 50,0; wyżej niż u 70 proc. z 407 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach usunięcia jajnikówLicznik 135, mianownik 205. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 3,6) po korzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7): 0,0 % porodów naturalnych — 211. z 304; Polska: 27,4; mediana: 5,60,0 proc. porodów naturalnych wobec 27,4 w kraju i mediany 5,6; wyżej niż u 0 proc. z 304 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość stosowania znieczuleń zewnątrzoponowych lub w przypadkach uzasadnionych medycznie znieczuleń podpajęczynówkowych w porodach drogami naturyLicznik 0, mianownik 758. Wynik leży poniżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = −16,9) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 62,9 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 90 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Nacięcie krocza (K.V.8): 35,8 % porodów naturalnych — 185. z 304; Polska: 29,6; mediana: 30,435,8 proc. porodów naturalnych wobec 29,6 w kraju i mediany 30,4; wyżej niż u 61 proc. z 304 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Wskaźnik nacięć kroczaLicznik 271, mianownik 758. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 3,7) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 21,5 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 60 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Wskaźniki zarządcze (18)
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1): 6,5 porad na pacjenta — 1220. z 6093; Polska: 5,9; mediana: 5,76,5 porad na pacjenta wobec 5,9 w kraju i mediany 5,7; wyżej niż u 80 proc. z 6093 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Liczba porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na pacjentaLicznik 30 754, mianownik 4 706.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2): 701 świadczeń na lekarza — 4068. z 4864; Polska: 1 647; mediana: 1 328701 świadczeń na lekarza wobec 1 647 w kraju i mediany 1 328; wyżej niż u 16 proc. z 4864 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średnia liczba świadczeń opieki zdrowotnej udzielana przez lekarza w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 192 726, mianownik 275.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3): 2,9 świadczeń na pacjenta — 1075. z 4952; Polska: 5,0; mediana: 2,32,9 świadczeń na pacjenta wobec 5,0 w kraju i mediany 2,3; wyżej niż u 78 proc. z 4952 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średnia liczba świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej przypadająca na pacjentaLicznik 185 793, mianownik 64 719.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1): 5,1 dni — 98. z 833; Polska: 3,8; mediana: 3,55,1 dni wobec 3,8 w kraju i mediany 3,5; wyżej niż u 88 proc. z 833 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średni czas hospitalizacjiLicznik 174 458, mianownik 34 170.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Średni pobyt na SOR (Z.III.2): 290 min — 200. z 246; Polska: 247; mediana: 218290 min wobec 247 w kraju i mediany 218; wyżej niż u 81 proc. z 246 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Średni czas pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym (w minutach)Licznik 9 251 285, mianownik 31 918.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1): 0,2 % — 293. z 562; Polska: 13,2; mediana: 0,30,2 proc. wobec 13,2 w kraju i mediany 0,3; wyżej niż u 48 proc. z 562 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek wybranych świadczeń opieki zdrowotnej o charakterze jednodniowym w trybie planowymLicznik 2, mianownik 914.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2): 7 889 pkt — 92. z 783; Polska: 6 156; mediana: 4 8437 889 pkt wobec 6 156 w kraju i mediany 4 843; wyżej niż u 88 proc. z 783 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Struktura hospitalizacji zabiegowychLicznik 127 674 640, mianownik 16 184.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3): 44,5 % hospitalizacji — 569. z 831; Polska: 51,0; mediana: 54,644,5 proc. hospitalizacji wobec 51,0 w kraju i mediany 54,6; wyżej niż u 32 proc. z 831 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek hospitalizacji, w ramach których są udzielane zabiegi z zakresu leczenia szpitalnego, we wszystkich hospitalizacjach u danego świadczeniodawcyLicznik 16 184, mianownik 36 408.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5): 3,3 % — 122. z 191; Polska: 11,1; mediana: 6,03,3 proc. wobec 11,1 w kraju i mediany 6,0; wyżej niż u 36 proc. z 191 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek podania chemioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnymLicznik 580, mianownik 17 811.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Teleporady w POZ (Z.IV.6): 21,0 % porad — 513. z 6092; Polska: 9,0; mediana: 4,821,0 proc. porad wobec 9,0 w kraju i mediany 4,8; wyżej niż u 92 proc. z 6092 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek teleporad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ogólnej liczbie porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnejLicznik 6 443, mianownik 30 670.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7): 31,8 % porad — 2009. z 6456; Polska: 24,9; mediana: 24,131,8 proc. porad wobec 24,9 w kraju i mediany 24,1; wyżej niż u 69 proc. z 6456 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek porad związanych z wystawieniem recepty w ogólnej liczbie porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnejLicznik 9 746, mianownik 30 693.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Porady domowe w POZ (Z.IV.8): 0,23 % porad — 4310. z 6092; Polska: 0,71; mediana: 0,400,23 proc. porad wobec 0,71 w kraju i mediany 0,40; wyżej niż u 29 proc. z 6092 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek porad domowych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ogólnej liczbie porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnejLicznik 70, mianownik 30 670.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9): 81 pkt — 3033. z 5044; Polska: 98; mediana: 8781 pkt wobec 98 w kraju i mediany 87; wyżej niż u 40 proc. z 5044 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Struktura świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 15 812 163, mianownik 194 897.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10): 22,6 % — 2621. z 6100; Polska: 21,9; mediana: 21,522,6 proc. wobec 21,9 w kraju i mediany 21,5; wyżej niż u 57 proc. z 6100 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki raka piersiLicznik 244, mianownik 1 081.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11): 4,2 % — 1790. z 6103; Polska: 3,2; mediana: 2,64,2 proc. wobec 3,2 w kraju i mediany 2,6; wyżej niż u 71 proc. z 6103 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki raka szyjki macicyLicznik 45, mianownik 1 083.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12): 2,0 % — 1576. z 6103; Polska: 2,2; mediana: 0,22,0 proc. wobec 2,2 w kraju i mediany 0,2; wyżej niż u 74 proc. z 6103 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki chorób układu krążeniaLicznik 39, mianownik 1 931.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13): 1,6 % — 2177. z 6098; Polska: 1,5; mediana: 1,21,6 proc. wobec 1,5 w kraju i mediany 1,2; wyżej niż u 64 proc. z 6098 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki raka jelita grubegoLicznik 16, mianownik 989.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Teleporady w AOS (Z.IV.14): 1,9 % porad — 1767. z 5044; Polska: 3,2; mediana: 0,51,9 proc. porad wobec 3,2 w kraju i mediany 0,5; wyżej niż u 65 proc. z 5044 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek teleporad w ogólnej liczbie porad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 3 616, mianownik 194 897.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli
Wskaźnik
Wartość
Polska
Mediana
Pozycja
Kierunek
Okres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)
0,84 na 1000 pacjentów
0,36
0,00
760/804
niżej lepiej
2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)
2,51 na 1000 pacjentów
1,16
0,52
733/804
niżej lepiej
2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)
17,3 %
19,9
19,4
116/188
wyżej lepiej
2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)
22,0 %
7,6
5,1
6/188
wyżej lepiej
2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)
6,5 %
3,8
3,4
17/188
wyżej lepiej
2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)
11,8 %
23,3
18,2
214/281
wyżej lepiej
2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)
23,2 %
33,0
25,0
216/397
wyżej lepiej
2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)
14,7 %
25,3
5,6
155/446
wyżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)
6,8 %
4,8
4,3
402/500
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)
3,6 %
5,2
4,8
173/470
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)
11,2 %
8,3
8,1
411/534
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)
10,5 %
12,5
11,1
236/501
niżej lepiej
2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)
1,70 %
0,90
0,00
462/509
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po pomostowaniu wieńcowym (K.I.17)
8,3 %
17,9
17,8
6/48
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)
2,5 %
1,9
1,6
658/847
niżej lepiej
2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)
10,1 %
6,4
6,0
141/157
niżej lepiej
2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)
0,0 %
1,7
1,3
1/157
niżej lepiej
2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)
3,2 %
3,6
3,3
77/157
niżej lepiej
2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)
Rozpoznania nieokreślone: 16,6 proc. na poziomie „szpital iii stopnia”
To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital iii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.
Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,6 proc. (od 16,1 do 16,9 proc. w poszczególnych miesiącach), 3. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.
Poziom w sieci
Mediana 2025
poza psz
10,4 proc.
szpital ii stopnia
16,5 proc.
szpital iii stopnia (ten szpital)
16,6 proc.
szpital ogólnopolski
16,9 proc.
szpital pediatryczny
18,5 proc.
szpital pulmonologiczny
20,0 proc.
szpital i stopnia
22,3 proc.
szpital onkologiczny
22,4 proc.
Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.
Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 737 zabiegów w 13 grupach nowotworów
Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital sięga progu w 2 z 13 grup.
Nowotwór
Zabiegi 2025
Rok wcześniej
Próg NFZ
Czy sięga progu
Udział w kraju
Ponowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PIERSI
205
181
250
nie (brakuje 45)
0,9 proc.
7,8 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO
146
158
75
tak
0,9 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO
141
126
75
tak
0,9 proc.
0,7 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PŁUCA
65
2
70
nie (brakuje 5)
0,8 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY
56
29
60
nie (brakuje 4)
0,8 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO
45
34
150
nie (brakuje 105)
0,7 proc.
4,4 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI
38
50
50
nie (brakuje 12)
0,6 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO
15
15
30
nie (brakuje 15)
0,7 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA
10
18
30
nie (brakuje 20)
0,4 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA
6
8
30
nie (brakuje 24)
0,2 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAMY USTNEJ, GARDŁA I KRTANI
4
4
50
nie (brakuje 46)
0,1 proc.
25,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TRZUSTKI
4
2
30
nie (brakuje 26)
0,5 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC
2
2
75
nie (brakuje 73)
0,0 proc.
0,0 proc.
Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.
Do czego jest tu kolejka (83 świadczeń)
W kolejkach tej placówki stoi 15 788 osób w trybie stabilnym i 1 498 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 80 świadczeniach, z czego 26 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).
Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.
Rejestr podmiotu
Numer księgi rejestrowej (RPWDL): 000000002945
Forma organizacyjno-prawna: samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej
Podmiot tworzący: województwo — rejestr podaje kategorię organu, a nie jego nazwę własną.
Poziom w sieci szpitali (PSZ): szpital iii stopnia