SPZOZ MSWiA w Rzeszowie: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Rzeszów · Województwo: podkarpackie · NIP: 8132892063 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 09R/010047 · Wskaźniki: 46 (klinicznych 29)

W pliku NFZ za 2025 r. SPZOZ MSWiA w Rzeszowie ma 46 wskaźników jakości, w tym 29 klinicznych. Na przykład śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc 19,6 proc. wobec 13,3 w kraju (wyżej niż u 89 proc. z 579 placówek); śmiertelność szpitalna: udar 6,3 proc. wobec 13,9 w kraju (wyżej niż u 22 proc. z 429 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Krakowska 16, Rzeszów · tel. 17 864 33 47

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (29)

Wskaźniki zarządcze (17)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,33 na 1000 pacjentów0,360,00704/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,32 na 1000 pacjentów1,160,52602/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)13,1 %19,919,4160/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)3,8 %7,65,1134/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)3,3 %3,83,4102/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)33,3 %23,318,247/281wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)33,3 %33,025,0115/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)15,4 %25,35,6150/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)3,5 %4,84,3175/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,9 %5,24,8242/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)9,6 %8,38,1350/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)25,0 %12,511,1444/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)2,4 %1,91,6622/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)5,5 %6,46,070/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)2,1 %1,71,3121/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)4,9 %3,63,3139/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)9,7 %8,07,9128/153niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)17,2 %18,416,8297/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)8,3 %5,45,0499/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)19,6 %13,412,8515/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)27,6 %23,422,7449/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)6,3 %13,914,096/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)8,0 %5,24,1352/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)12,2 %9,48,5322/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)20,6 %16,615,9329/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)29 zabiegów53 394154277/280bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)97,4 %93,095,6179/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)82,3 %71,574,0189/470wyżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)5,9 porad na pacjenta5,95,72312/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)829 świadczeń na lekarza1 6471 3283716/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,8 świadczeń na pacjenta5,02,31273/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,3 dni3,83,5230/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)321 min247218214/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)6 607 pkt6 1564 843168/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)51,2 % hospitalizacji51,054,6464/831bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)0,0 % porad9,04,85697/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)8,5 % porad24,924,14870/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)0,07 % porad0,710,405498/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)85 pkt98872697/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)17,5 %21,921,54685/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)1,3 %3,22,64590/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)0,1 %2,20,23881/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)1,4 %1,51,22554/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)2,0 % porad3,20,51703/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,9 proc. na poziomie „szpital ogólnopolski”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ogólnopolski” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,9 proc. (od 16,5 do 17,1 proc. w poszczególnych miesiącach), 4. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski (ten szpital)16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 10 zabiegów w 1 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO102475nie (brakuje 65)0,1 proc.—

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (35 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 5 705 osób w trybie stabilnym i 1 430 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 34 świadczeniach, z czego 21 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Świadczenia z zakresu okulistyki632168963428
Fizjoterapia ambulatoryjna454273190363123
Kolonoskopia407372150177171
Gastroskopia37824296144120
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej3534342223838
Świadczenia z zakresu endokrynologii2861591392157
Poradnia zdrowia psychicznego28011948047
Oddział gastroenterologiczny25283825457
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu24639528327
Poradnia reumatologiczna243150771399
Koronarografia23219361754
Tomografia komputerowa21471413749

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Akredytacja Ministra Zdrowia

Ta placówka ma ważny certyfikat akredytacyjny do 2028-07-10.

Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 85 proc. punktów (przegląd z 2021-06-10). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.

Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy SPZOZ MSWiA w Rzeszowie. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie podkarpackie

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu · ZOZ w Dębicy · SP ZOZ Nr 1 w Rzeszowie · SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli · Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie · Centrum Opieki Medycznej (Jarosław) · SPZOZ w Przeworsku · Kliniczny Szpital Wojewódzki im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie · wszystkie szpitale