W pliku NFZ za 2025 r. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Łomża) ma 52 wskaźników jakości, w tym 42 klinicznych. Na przykład usunięcie macicy małoinwazyjnie 0,0 proc. wobec 34,6 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 397 placówek); śmiertelność 30 dni: udar 10,8 proc. wobec 5,2 w kraju (wyżej niż u 87 proc. z 429 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.
Adres: ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 11, Łomża · tel.86 473 34 81
Czego te liczby nie mówią
Śmiertelność bez korekty o ryzyko. Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.
Zaćma: trzy wskaźniki sprawozdawczości. Trzy wskaźniki zaćmy mierzą to, co placówki sprawozdały: na K.I.8 141 z 258 placówek leży poza 3 sigma, a K.I.8 nie koreluje z K.I.7 ani K.I.9. Rozrzut mówi o kodowaniu, nie o chirurgii.
Małe mianowniki. Przy mianowniku poniżej 50 jedno zdarzenie zmienia wynik o ponad 2 punkty procentowe. Takie wskaźniki pokazujemy z ostrzeżeniem i nie liczymy dla nich testu 3 sigma.
Prosty lejek 3 sigma. Test 3 sigma na tej stronie to prosty lejek na surowych wartościach (licznik A z artykułu o outlierach), bez korekty o ryzyko i o rozrzut między szpitalami. W części wskaźników ten rozrzut jest kilkanaście razy większy niż losowy, więc flaga trafia w ponad połowę placówek. Traktuj ją jako sygnał do pytania, nie ocenę.
Kierunek przypisał PSOZ. Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Świadczeniodawca to nie zawsze jeden szpital. Kod NFZ obejmuje podmiot, nie budynek. Dwanaście nazw w naszym zbiorze występuje pod kilkoma kodami (Scanmed pod siedmioma, American Heart of Poland pod sześcioma), a jeden kod potrafi obejmować kilka lokalizacji. Odchylenie przypisujemy podmiotowi, nie oddziałowi.
Nie wiemy, jak wygląda sprawozdawczość. Wszystkie te liczby powstają ze sprawozdań, które szpitale wysyłają do NFZ. Placówka, która rzetelnie koduje powikłania, wygląda gorzej od tej, która koduje je pobieżnie. Danych o jakości kodowania nikt nie publikuje.
Odchylenie to nie wina. Nic w tych danych nie mówi, kto zawinił ani czy ktokolwiek zawinił. Mówią tylko, że w tym miejscu warto zapytać, dlaczego liczba wygląda tak, a nie inaczej.
Wskaźników konsumenckich tu nie ma. Rozporządzenie przewiduje 6 wskaźników konsumenckich (ankieta pacjenta), ale NFZ nie publikuje ich w tym pliku. Na tej stronie są tylko wskaźniki kliniczne i zarządcze.
Wskaźniki kliniczne (42)
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1): 0,27 na 1000 pacjentów — 688. z 804; Polska: 0,36; mediana: 0,000,27 na 1000 pacjentów wobec 0,36 w kraju i mediany 0,00; wyżej niż u 85 proc. z 804 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Liczba pacjentów, u których wystąpił zator płucny, na 1000 pacjentów hospitalizowanych planowo w celu wykonania zabieguLicznik 2, mianownik 7 288.Wartość liczona na 1000 pacjentów, nie w procentach.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2): 0,82 na 1000 pacjentów — 496. z 804; Polska: 1,16; mediana: 0,520,82 na 1000 pacjentów wobec 1,16 w kraju i mediany 0,52; wyżej niż u 62 proc. z 804 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Liczba pacjentów, u których wystąpiła sepsa, na 1000 pacjentów hospitalizowanych planowo w celu wykonania zabieguLicznik 6, mianownik 7 288.Wartość liczona na 1000 pacjentów, nie w procentach.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3): 17,7 % — 111. z 188; Polska: 19,9; mediana: 19,417,7 proc. wobec 19,9 w kraju i mediany 19,4; wyżej niż u 41 proc. z 188 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie leczenia trombolitycznego w leczeniu udaru niedokrwiennego mózguLicznik 37, mianownik 209.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4): 4,8 % — 107. z 188; Polska: 7,6; mediana: 5,14,8 proc. wobec 7,6 w kraju i mediany 5,1; wyżej niż u 43 proc. z 188 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego mózguLicznik 10, mianownik 209.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5): 3,3 % — 99. z 188; Polska: 3,8; mediana: 3,43,3 proc. wobec 3,8 w kraju i mediany 3,4; wyżej niż u 47 proc. z 188 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie trombektomii mechanicznej u pacjentów, u których wykorzystano leczenie trombolityczne w leczeniu udaru niedokrwiennego mózguLicznik 7, mianownik 209.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6): 36,7 % — 40. z 281; Polska: 23,3; mediana: 18,236,7 proc. wobec 23,3 w kraju i mediany 18,2; wyżej niż u 86 proc. z 281 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehabilitacji po zabiegach endoprotezoplastyki stawu biodrowegoLicznik 58, mianownik 158. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 4,0) po korzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 16,1 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 54 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Niski wynik często znaczy „placówka tego nie robi” albo „pacjenta przekazano dalej”, a nie „robi to gorzej”. Wskaźnik przypisuje wynik miejscu hospitalizacji.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7): 0,00 % — 1. z 263; Polska: 0,11; mediana: 0,000,00 proc. wobec 0,10 w kraju i mediany 0,00; wyżej niż u 0 proc. z 263 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość występowania pęknięcia torebki tylnej po usunięciu zaćmyLicznik 0, mianownik 1 369.Trzy wskaźniki zaćmy mierzą to, co placówki sprawozdały: na K.I.8 141 z 258 placówek leży poza 3 sigma, a K.I.8 nie koreluje z K.I.7 ani K.I.9. Rozrzut mówi o kodowaniu, nie o chirurgii.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8): 2,9 % — 166. z 263; Polska: 3,3; mediana: 2,22,9 proc. wobec 3,3 w kraju i mediany 2,2; wyżej niż u 63 proc. z 263 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość pogorszenia ostrości widzenia po usunięciu zaćmyLicznik 40, mianownik 1 369.Trzy wskaźniki zaćmy mierzą to, co placówki sprawozdały: na K.I.8 141 z 258 placówek leży poza 3 sigma, a K.I.8 nie koreluje z K.I.7 ani K.I.9. Rozrzut mówi o kodowaniu, nie o chirurgii.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9): 0,07 % — 227. z 263; Polska: 0,04; mediana: 0,000,07 proc. wobec 0,04 w kraju i mediany 0,00; wyżej niż u 86 proc. z 263 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość występowania zapalenia wnętrza gałki ocznej po usunięciu zaćmyLicznik 1, mianownik 1 369.Trzy wskaźniki zaćmy mierzą to, co placówki sprawozdały: na K.I.8 141 z 258 placówek leży poza 3 sigma, a K.I.8 nie koreluje z K.I.7 ani K.I.9. Rozrzut mówi o kodowaniu, nie o chirurgii.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehabilitacja po udarze (K.I.10): 34,7 % — 104. z 397; Polska: 33,0; mediana: 25,034,7 proc. wobec 33,0 w kraju i mediany 25,0; wyżej niż u 74 proc. z 397 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość występowania rehabilitacji po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózguLicznik 94, mianownik 271.Niski wynik często znaczy „placówka tego nie robi” albo „pacjenta przekazano dalej”, a nie „robi to gorzej”. Wskaźnik przypisuje wynik miejscu hospitalizacji.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11): 22,8 % — 102. z 446; Polska: 25,3; mediana: 5,622,8 proc. wobec 25,3 w kraju i mediany 5,6; wyżej niż u 77 proc. z 446 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość występowania rehabilitacji kardiologicznej po zawale sercaLicznik 47, mianownik 206.Niski wynik często znaczy „placówka tego nie robi” albo „pacjenta przekazano dalej”, a nie „robi to gorzej”. Wskaźnik przypisuje wynik miejscu hospitalizacji.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12): 7,9 % — 439. z 500; Polska: 4,8; mediana: 4,37,9 proc. wobec 4,8 w kraju i mediany 4,3; wyżej niż u 88 proc. z 500 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość powtórnych hospitalizacji (rehospitalizacji) po zabiegu cholecystektomiiLicznik 16, mianownik 202.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13): 6,5 % — 318. z 470; Polska: 5,2; mediana: 4,86,5 proc. wobec 5,2 w kraju i mediany 4,8; wyżej niż u 67 proc. z 470 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po zabiegu appendektomiiLicznik 5, mianownik 77.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14): 9,8 % — 357. z 534; Polska: 8,3; mediana: 8,19,8 proc. wobec 8,3 w kraju i mediany 8,1; wyżej niż u 67 proc. z 534 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po hospitalizacji z powodu zapalenia płucLicznik 40, mianownik 409.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15): 3,3 % — 104. z 501; Polska: 12,5; mediana: 11,13,3 proc. wobec 12,5 w kraju i mediany 11,1; wyżej niż u 21 proc. z 501 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po hospitalizacji z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płucLicznik 2, mianownik 60.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16): 0,15 % — 375. z 509; Polska: 0,90; mediana: 0,000,15 proc. wobec 0,90 w kraju i mediany 0,00; wyżej niż u 73 proc. z 509 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji z zabiegiem dużej amputacji kończyny po zabiegach naczyniowychLicznik 1, mianownik 668.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1): 2,4 % — 634. z 847; Polska: 1,9; mediana: 1,62,4 proc. wobec 1,9 w kraju i mediany 1,6; wyżej niż u 75 proc. z 847 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji z tej samej przyczynyLicznik 420, mianownik 17 353. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 4,6) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 23,3 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 61 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A): 6,4 % — 84. z 157; Polska: 6,4; mediana: 6,06,4 proc. wobec 6,4 w kraju i mediany 6,0; wyżej niż u 53 proc. z 157 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w trakcie hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 15, mianownik 236.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B): 0,8 % — 46. z 157; Polska: 1,7; mediana: 1,30,8 proc. wobec 1,7 w kraju i mediany 1,3; wyżej niż u 29 proc. z 157 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 30 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 2, mianownik 236.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C): 3,0 % — 68. z 157; Polska: 3,6; mediana: 3,33,0 proc. wobec 3,6 w kraju i mediany 3,3; wyżej niż u 43 proc. z 157 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 90 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 7, mianownik 236.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D): 7,7 % — 75. z 153; Polska: 8,0; mediana: 7,97,7 proc. wobec 8,0 w kraju i mediany 7,9; wyżej niż u 48 proc. z 153 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 365 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (za rok poprzedzający)Licznik 18, mianownik 235.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A): 18,3 % — 330. z 579; Polska: 18,4; mediana: 16,818,3 proc. wobec 18,4 w kraju i mediany 16,8; wyżej niż u 57 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w trakcie hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 94, mianownik 513.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B): 5,7 % — 351. z 579; Polska: 5,4; mediana: 5,05,7 proc. wobec 5,4 w kraju i mediany 5,0; wyżej niż u 60 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 30 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 29, mianownik 513.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C): 10,1 % — 160. z 579; Polska: 13,4; mediana: 12,810,1 proc. wobec 13,3 w kraju i mediany 12,8; wyżej niż u 27 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 90 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 52, mianownik 513.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D): 20,9 % — 207. z 579; Polska: 23,4; mediana: 22,720,9 proc. wobec 23,4 w kraju i mediany 22,7; wyżej niż u 36 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 365 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 107, mianownik 513.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A): 13,7 % — 209. z 429; Polska: 13,9; mediana: 14,013,7 proc. wobec 13,9 w kraju i mediany 14,0; wyżej niż u 48 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w trakcie hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 43, mianownik 314.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B): 10,8 % — 375. z 429; Polska: 5,2; mediana: 4,110,8 proc. wobec 5,2 w kraju i mediany 4,1; wyżej niż u 87 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w okresie 30 dni od dnia zakończenia hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 34, mianownik 314. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 4,5) po niekorzystnej stronie. To sygnał do pytania, nie wyrok.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C): 13,1 % — 340. z 429; Polska: 9,4; mediana: 8,513,1 proc. wobec 9,4 w kraju i mediany 8,5; wyżej niż u 79 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w okresie 90 dni od dnia zakończenia hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 41, mianownik 314.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D): 18,5 % — 295. z 429; Polska: 16,6; mediana: 15,918,5 proc. wobec 16,6 w kraju i mediany 15,9; wyżej niż u 69 proc. z 429 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu w okresie 365 dni od dnia zakończenia hospitalizacji (za rok poprzedzający)Licznik 58, mianownik 314.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1): 75 zabiegów — 211. z 265; Polska: 41 812; mediana: 11875 zabiegów w 2025 r.; mediana placówki 118, w kraju łącznie 41 812. Więcej niż u 20 proc. z 265 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Wykonywanie pierwotnych endoprotezoplastyk stawu kolanowegoTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2): 28 zabiegów — 94. z 238; Polska: 8 143; mediana: 2228 zabiegów w 2025 r.; mediana placówki 22, w kraju łącznie 8 143. Więcej niż u 60 proc. z 238 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Wykonywanie rewizyjnych endoprotezoplastyk stawu kolanowego i biodrowegoTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3): 110 zabiegów — 203. z 280; Polska: 53 394; mediana: 154110 zabiegów w 2025 r.; mediana placówki 154, w kraju łącznie 53 394. Więcej niż u 27 proc. z 280 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Wykonywanie pierwotnych całkowitych endoprotezoplastyk stawu biodrowegoTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4): 1 367 hospitalizacji — 114. z 263; Polska: 388 951; mediana: 1 2941 367 hospitalizacji w 2025 r.; mediana placówki 1 294, w kraju łącznie 388 951. Więcej niż u 57 proc. z 263 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Liczba zabiegów związanych z leczeniem jaskry lub zaćmyTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5): 84 hospitalizacji — 88. z 238; Polska: 32 584; mediana: 4984 hospitalizacji w 2025 r.; mediana placówki 49, w kraju łącznie 32 584. Więcej niż u 63 proc. z 238 placówek z tym wskaźnikiem.NFZ: Liczba zabiegów witrektomii lub fakowitrektomiiTo liczba zabiegów, nie odsetek. NFZ nie podaje mianownika, więc wskaźnik mówi o skali działalności, a nie o jej wyniku. Duża liczba nie znaczy „lepiej”, choć przy zabiegach planowych zwykle wiąże się z rutyną zespołu.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Cięcia cesarskie (K.V.1): 53,2 % porodów — 119. z 305; Polska: 48,4; mediana: 50,453,2 proc. porodów wobec 48,4 w kraju i mediany 50,4; wyżej niż u 61 proc. z 305 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Częstość wykonywania cięć cesarskichLicznik 375, mianownik 705.WHO odradza dążenie do jakiegokolwiek wskaźnika docelowego. Za wysoko i za nisko są problemem, a szpital z ośrodkiem patologii ciąży ma wyższy odsetek z powodu tego, kogo przyjmuje. Opisujemy go osobno, poza licznikiem.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2): 98,1 % — 104. z 133; Polska: 94,8; mediana: 100,098,1 proc. wobec 94,8 w kraju i mediany 100,0; wyżej niż u 22 proc. z 133 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach radykalnej prostatektomiiLicznik 53, mianownik 54.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3): 92,6 % — 321. z 500; Polska: 93,0; mediana: 95,692,6 proc. wobec 93,0 w kraju i mediany 95,6; wyżej niż u 36 proc. z 500 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach usunięcia pęcherzyka żółciowegoLicznik 188, mianownik 203.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4): 53,8 % — 307. z 470; Polska: 71,5; mediana: 74,053,8 proc. wobec 71,5 w kraju i mediany 74,0; wyżej niż u 35 proc. z 470 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach wycięcia wyrostka robaczkowegoLicznik 42, mianownik 78. Wynik leży poniżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = −3,5) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 26,5 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 67 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5): 0,0 % — 294. z 397; Polska: 34,6; mediana: 19,00,0 proc. wobec 34,6 w kraju i mediany 19,0; wyżej niż u 0 proc. z 397 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach usunięcia macicyLicznik 0, mianownik 58. Wynik leży poniżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = −5,5) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 31,7 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 71 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6): 38,5 % — 246. z 407; Polska: 53,3; mediana: 50,038,5 proc. wobec 53,3 w kraju i mediany 50,0; wyżej niż u 40 proc. z 407 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach usunięcia jajnikówLicznik 10, mianownik 26. Mały mianownik (poniżej 50): jedno zdarzenie zmienia wynik o 3,8 punktu procentowego. Testu 3 sigma nie liczymy.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7): 1,8 % porodów naturalnych — 181. z 304; Polska: 27,4; mediana: 5,61,8 proc. porodów naturalnych wobec 27,4 w kraju i mediany 5,6; wyżej niż u 40 proc. z 304 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość stosowania znieczuleń zewnątrzoponowych lub w przypadkach uzasadnionych medycznie znieczuleń podpajęczynówkowych w porodach drogami naturyLicznik 6, mianownik 331. Wynik leży poniżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = −10,4) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 62,9 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 90 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Nacięcie krocza (K.V.8): 28,1 % porodów naturalnych — 134. z 304; Polska: 29,6; mediana: 30,428,1 proc. porodów naturalnych wobec 29,6 w kraju i mediany 30,4; wyżej niż u 44 proc. z 304 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Wskaźnik nacięć kroczaLicznik 93, mianownik 331.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Wskaźniki zarządcze (10)
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2): 1 561 świadczeń na lekarza — 1968. z 4864; Polska: 1 647; mediana: 1 3281 561 świadczeń na lekarza wobec 1 647 w kraju i mediany 1 328; wyżej niż u 60 proc. z 4864 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średnia liczba świadczeń opieki zdrowotnej udzielana przez lekarza w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 159 260, mianownik 102.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3): 3,6 świadczeń na pacjenta — 386. z 4952; Polska: 5,0; mediana: 2,33,6 świadczeń na pacjenta wobec 5,0 w kraju i mediany 2,3; wyżej niż u 92 proc. z 4952 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średnia liczba świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej przypadająca na pacjentaLicznik 149 945, mianownik 42 094.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1): 3,7 dni — 354. z 833; Polska: 3,8; mediana: 3,53,7 dni wobec 3,8 w kraju i mediany 3,5; wyżej niż u 58 proc. z 833 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średni czas hospitalizacjiLicznik 61 505, mianownik 16 421.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Średni pobyt na SOR (Z.III.2): 154 min — 35. z 246; Polska: 247; mediana: 218154 min wobec 247 w kraju i mediany 218; wyżej niż u 14 proc. z 246 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Średni czas pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym (w minutach)Licznik 3 533 807, mianownik 22 935.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1): 4,1 % — 169. z 562; Polska: 13,2; mediana: 0,34,1 proc. wobec 13,2 w kraju i mediany 0,3; wyżej niż u 70 proc. z 562 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek wybranych świadczeń opieki zdrowotnej o charakterze jednodniowym w trybie planowymLicznik 16, mianownik 389.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2): 4 895 pkt — 384. z 783; Polska: 6 156; mediana: 4 8434 895 pkt wobec 6 156 w kraju i mediany 4 843; wyżej niż u 51 proc. z 783 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Struktura hospitalizacji zabiegowychLicznik 48 332 607, mianownik 9 873.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3): 53,7 % hospitalizacji — 431. z 831; Polska: 51,0; mediana: 54,653,7 proc. hospitalizacji wobec 51,0 w kraju i mediany 54,6; wyżej niż u 48 proc. z 831 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek hospitalizacji, w ramach których są udzielane zabiegi z zakresu leczenia szpitalnego, we wszystkich hospitalizacjach u danego świadczeniodawcyLicznik 9 873, mianownik 18 380.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5): 20,7 % — 35. z 191; Polska: 11,1; mediana: 6,020,7 proc. wobec 11,1 w kraju i mediany 6,0; wyżej niż u 82 proc. z 191 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek podania chemioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnymLicznik 897, mianownik 4 334.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9): 96 pkt — 1867. z 5044; Polska: 98; mediana: 8796 pkt wobec 98 w kraju i mediany 87; wyżej niż u 63 proc. z 5044 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Struktura świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 15 481 550, mianownik 161 875.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Teleporady w AOS (Z.IV.14): 0,9 % porad — 2226. z 5044; Polska: 3,2; mediana: 0,50,9 proc. porad wobec 3,2 w kraju i mediany 0,5; wyżej niż u 56 proc. z 5044 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek teleporad w ogólnej liczbie porad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 1 481, mianownik 161 875.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli
Wskaźnik
Wartość
Polska
Mediana
Pozycja
Kierunek
Okres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)
0,27 na 1000 pacjentów
0,36
0,00
688/804
niżej lepiej
2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)
0,82 na 1000 pacjentów
1,16
0,52
496/804
niżej lepiej
2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)
17,7 %
19,9
19,4
111/188
wyżej lepiej
2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)
4,8 %
7,6
5,1
107/188
wyżej lepiej
2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)
3,3 %
3,8
3,4
99/188
wyżej lepiej
2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)
36,7 %
23,3
18,2
40/281
wyżej lepiej
2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)
0,00 %
0,11
0,00
1/263
niżej lepiej
2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)
2,9 %
3,3
2,2
166/263
niżej lepiej
2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)
0,07 %
0,04
0,00
227/263
niżej lepiej
2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)
34,7 %
33,0
25,0
104/397
wyżej lepiej
2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)
22,8 %
25,3
5,6
102/446
wyżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)
7,9 %
4,8
4,3
439/500
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)
6,5 %
5,2
4,8
318/470
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)
9,8 %
8,3
8,1
357/534
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)
3,3 %
12,5
11,1
104/501
niżej lepiej
2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)
0,15 %
0,90
0,00
375/509
niżej lepiej
2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)
2,4 %
1,9
1,6
634/847
niżej lepiej
2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)
6,4 %
6,4
6,0
84/157
niżej lepiej
2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)
0,8 %
1,7
1,3
46/157
niżej lepiej
2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)
3,0 %
3,6
3,3
68/157
niżej lepiej
2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)
1,8 % porodów naturalnych
27,4
5,6
181/304
wyżej lepiej
2025
Nacięcie krocza (K.V.8)
28,1 % porodów naturalnych
29,6
30,4
134/304
niżej lepiej
2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)
1 561 świadczeń na lekarza
1 647
1 328
1968/4864
bez kierunku
2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)
3,6 świadczeń na pacjenta
5,0
2,3
386/4952
bez kierunku
2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)
3,7 dni
3,8
3,5
354/833
bez kierunku
2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)
154 min
247
218
35/246
niżej lepiej
2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)
4,1 %
13,2
0,3
169/562
bez kierunku
2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)
4 895 pkt
6 156
4 843
384/783
bez kierunku
2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)
53,7 % hospitalizacji
51,0
54,6
431/831
bez kierunku
2025
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5)
20,7 %
11,1
6,0
35/191
bez kierunku
2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)
96 pkt
98
87
1867/5044
bez kierunku
2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)
0,9 % porad
3,2
0,5
2226/5044
bez kierunku
2025
Rozpoznania nieokreślone: 16,6 proc. na poziomie „szpital iii stopnia”
To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital iii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.
Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,6 proc. (od 16,1 do 16,9 proc. w poszczególnych miesiącach), 3. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.
Poziom w sieci
Mediana 2025
poza psz
10,4 proc.
szpital ii stopnia
16,5 proc.
szpital iii stopnia (ten szpital)
16,6 proc.
szpital ogólnopolski
16,9 proc.
szpital pediatryczny
18,5 proc.
szpital pulmonologiczny
20,0 proc.
szpital i stopnia
22,3 proc.
szpital onkologiczny
22,4 proc.
Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.
Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 107 zabiegów w 6 grupach nowotworów
Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.
Nowotwór
Zabiegi 2025
Rok wcześniej
Próg NFZ
Czy sięga progu
Udział w kraju
Ponowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO
54
69
75
nie (brakuje 21)
0,3 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI
34
29
50
nie (brakuje 16)
0,5 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAMY USTNEJ, GARDŁA I KRTANI
7
4
50
nie (brakuje 43)
0,3 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO
6
6
30
nie (brakuje 24)
0,3 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO
5
7
75
nie (brakuje 70)
0,0 proc.
0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA
1
—
30
nie (brakuje 29)
0,0 proc.
0,0 proc.
Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.
Do czego jest tu kolejka (58 świadczeń)
W kolejkach tej placówki stoi 10 021 osób w trybie stabilnym i 4 991 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 54 świadczeniach, z czego 25 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).
Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.
Akredytacja Ministra Zdrowia
Ta placówka ma ważny certyfikat akredytacyjny do 2030-02-26.
Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 78 proc. punktów (przegląd z 2022-02-07). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.
Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.
Rejestr podmiotu
Numer księgi rejestrowej (RPWDL): 000000010742
Forma organizacyjno-prawna: samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej bez celu osiągania zysku
Podmiot tworzący: województwo — rejestr podaje kategorię organu, a nie jego nazwę własną.
Poziom w sieci szpitali (PSZ): szpital iii stopnia