Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Radom · Województwo: mazowieckie · NIP: 7960012187 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 70001790 · Wskaźniki: 50 (klinicznych 41)

W pliku NFZ za 2025 r. Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego ma 50 wskaźników jakości, w tym 41 klinicznych. Na przykład śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc 28,7 proc. wobec 18,4 w kraju (wyżej niż u 92 proc. z 579 placówek); tromboliza w udarze niedokrwiennym 27,9 proc. wobec 19,9 w kraju (wyżej niż u 91 proc. z 188 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Tochtermana 1, Radom · tel. 48 361 52 05

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (41)

Wskaźniki zarządcze (9)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,92 na 1000 pacjentów1,160,52691/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)27,9 %19,919,416/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)7,1 %7,65,159/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)5,4 %3,83,430/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)20,4 %23,318,2122/281wyżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)2,9 %3,32,2163/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,10 %0,040,00239/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)37,3 %33,025,089/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)6,6 %25,35,6213/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)2,2 %4,84,385/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)5,2 %5,24,8257/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)11,7 %8,38,1424/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)16,7 %12,511,1348/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)1,43 %0,900,00453/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)2,8 %1,91,6701/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)6,4 %6,46,085/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)0,9 %1,71,348/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)2,6 %3,63,351/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)8,0 %8,07,984/153niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)28,7 %18,416,8532/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)6,5 %5,45,0409/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)13,8 %13,412,8335/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)23,2 %23,422,7310/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)15,4 %13,914,0247/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)5,8 %5,24,1290/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)10,2 %9,48,5275/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)15,8 %16,615,9210/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)65 zabiegów41 812118231/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)5 zabiegów8 14322223/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)71 zabiegów53 394154263/280bez kierunku2025
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)963 hospitalizacji388 9511 294190/263bez kierunku2025
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5)5 hospitalizacji32 58449186/238bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)47,7 % porodów48,450,4184/305bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)88,8 %93,095,6386/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)57,0 %71,574,0299/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)8,6 %34,619,0236/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)33,3 %53,350,0264/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)5,6 % porodów naturalnych27,45,6153/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)49,4 % porodów naturalnych29,630,4273/304niżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 191 świadczeń na lekarza1 6471 3282743/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,0 świadczeń na pacjenta5,02,3828/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,4 dni3,83,5192/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)264 min247218178/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)5 559 pkt6 1564 843293/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)52,8 % hospitalizacji51,054,6443/831bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)91 pkt98872249/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)2,0 % porad3,20,51708/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,6 proc. na poziomie „szpital iii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital iii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,6 proc. (od 16,1 do 16,9 proc. w poszczególnych miesiącach), 3. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia (ten szpital)16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 44 zabiegów w 5 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY252360nie (brakuje 35)0,3 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI6550nie (brakuje 44)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO5730nie (brakuje 25)0,2 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA4230nie (brakuje 26)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO4575nie (brakuje 71)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (57 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 10 037 osób w trybie stabilnym i 3 606 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 57 świadczeniach, z czego 35 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Fizjoterapia ambulatoryjna937411190358119
Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma)798254352041
Poradnia chorób naczyń771305178433266
Poradnia ortodontyczna (udziela świadczeń dla dzieci i młodzieży w ramach umowy z NFZ do 18 r.ż).7383401360nie podano
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej708324222326114
Poradnia dermatologiczna383724115946
Gastroskopia37216696172136
Poradnia położniczo-ginekologiczna36928180nie podano
Poradnia chirurgii ogólnej362911513420
Świadczenia z zakresu okulistyki356989610568
Kolonoskopia350171150166130
Tomografia komputerowa350404112935

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie mazowieckie

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA (Warszawa) · Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku · Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach sp. z o.o. · Wojskowy Instytut Medyczny - PIB (Warszawa) · Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie · Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie · Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o.o. (Warszawa) · Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie · wszystkie szpitale