Artykuły i analizy · Finanse

Na same szpitale idzie więcej publicznych pieniędzy niż zbiera cała branża ubezpieczeń prywatnych w Polsce

Zespół PSOZ · opublikowano · 11 min czytania · analiza na danych źródłowych

Towarzystwo ubezpieczeń majątkowych Generali zebrało w 2024 r. 2,79 mld zł składki, mniej więcej tyle, ile wyniosły roczne przychody Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie (2,44 mld zł, 2023). Dwa podmioty zbliżonej wielkości. Z jedną różnicą: ubezpieczyciel co roku publikuje raport o swojej wypłacalności i ryzyku (z częścią liczbową objętą atestacją biegłego), a nadzoruje go wyspecjalizowany regulator z prawem nakładania kar. Szpital składa do KRS jedno roczne sprawozdanie: bez odpowiednika tego raportu, bez regulatora, bez progu wypłacalności. Ta sama publiczna stawka, zupełnie inny reżim rozliczalności.

85,7 mld zł składka całego rynku ubezpieczeń w Polsce (2024)
~96 mld zł NFZ na samo leczenie szpitalne (plan 2025): tyle, co składka całego rynku ubezpieczeń
46 zakładów ubezpieczeń, każdy publikuje roczny raport SFCR
0 szpitali publikujących odpowiednik SFCR

1. Ta sama skala pieniędzy

Zacznijmy od wielkości, bo bez niej porównanie jawności wisi w próżni. Przez polski rynek ubezpieczeń przepływa rocznie 85,7 mld zł składki przypisanej brutto: 62,1 mld w ubezpieczeniach majątkowych i 23,6 mld w życiowych (GUS, za 2024 r.). Dla porównania Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w 2025 r. ponad 217 mld zł („Rynek Zdrowia"). Publiczny płatnik ochrony zdrowia obraca ponad dwa i pół raza większą kwotą niż cały sektor ubezpieczeń razem wzięty. Co więcej, sam koszt leczenia szpitalnego (pieniądze, które NFZ przekazuje szpitalom) to w planie na 2025 r. około 96 mld zł (NFZ), czyli mniej więcej tyle, ile wynosi składka całego rynku ubezpieczeń. Skalę tego zestawienia widać na wykresie.

To samo widać na poziomie pojedynczych podmiotów. Największy ubezpieczyciel, Grupa PZU, miał 29,4 mld zł przychodów z ubezpieczeń i ponad 5,3 mld zł zysku netto (PZU). Ale już Generali (2,79 mld składki majątkowej) czy UNIQA w Polsce (5,5 mld) mieszczą się dokładnie w tym samym paśmie, co czołowe polskie szpitale.

Ubezpieczyciel Miara (2024) Szpital o zbliżonej skali Przychód szpitala
Generali TU S.A. 2,79 mld składki NIO Warszawa (PIB) (2023) 2,44 mld
UNIQA w Polsce 5,5 mld składki tyle, co dwa największe szpitale razem –
Grupa Warta 12,6 mld składki tyle, co sześć największych szpitali razem –
Grupa PZU 29,4 mld przychodów więcej niż wszystkie 12 największych szpitali łącznie –

Uwaga na miary: „składka przypisana brutto" (statutowa miara GUS/KNF) i „przychody z ubezpieczeń" wg MSSF 17 (miara księgowa grup giełdowych, jak PZU) to nie to samo. Nie zestawiamy ich w jednym słupku bez adnotacji. Przychody szpitali: sprawozdania z KRS, jak w analizie szpitale kontra giełda.

Ta sama skala pieniędzy: NFZ na same szpitale a cały rynek ubezpieczeń, a pod spodem, ilu czołowych szpitali trzeba zsumować, by dorównać jednemu ubezpieczycielowi.

1 · Sektor kontra sektor

NFZ na samo leczenie szpitalne (~96 mld zł, plan 2025) obraca kwotą tego samego rzędu, co składka całego rynku ubezpieczeń w Polsce (85,7 mld). A jeden z tych sektorów co roku publikuje jawny, badany raport o swojej kondycji finansowej i ryzyku. Drugi nie ma jego odpowiednika.

2 · Ilu szpitali potrzeba, by dorównać ubezpieczycielowi

Rzadko który pojedynczy szpital dorównuje dużemu ubezpieczycielowi, więc bierzemy największe placówki po kolei (bez dobierania) i patrzymy, ile ich trzeba. Najedź na słupek, by zobaczyć nazwy; pełne rozbicie jest pod wykresem. Uwaga: nawet wszystkie 12 największych szpitali w Polsce (18,8 mld) to dopiero 64% skali samej Grupy PZU: pełną skalę dałoby dopiero kilkanaście do dwudziestu placówek tej wielkości (szrafura = szacunek poglądowy; miary nie są tożsame: PZU wg MSSF 17, szpitale wg KRS).

ubezpieczyciel (składka przypisana brutto; * = PZU wg MSSF 17) szpitale: segment = jedna placówka (przychody z KRS) szacowana reszta do skali PZU (szrafura, nie realne placówki) skala: mld zł
Rozbicie: które szpitale składają się na każdy słupek
  • Grupa PZU – 29,4 mld (MSSF 17) ≈ 12 szpitali: NIO Warszawa (PIB) (2,44) + UCK WUM (Warszawa) (2,27) + UCK Gdańsk (2,23) + Szpital Uniw. Kraków (2,06) + USK Poznań (1,90) + USK Wrocław (1,68) + WIM-PIB (Szaserów) (1,45) + PIM MSWiA (Warszawa) (1,20) + USK Białystok (0,96) + USK nr 4 Lublin (0,94) + GCM Katowice (0,88) + Centrum Zdrowia Dziecka (0,80) = 18,8 mld (64%)
  • Grupa Warta – 12,6 mld składki ≈ 6 szpitali: NIO Warszawa (PIB) (2,44) + UCK WUM (Warszawa) (2,27) + UCK Gdańsk (2,23) + Szpital Uniw. Kraków (2,06) + USK Poznań (1,90) + USK Wrocław (1,68) = 12,6 mld (100%)
  • UNIQA w Polsce – 5,5 mld składki ≈ 2 szpitale: NIO Warszawa (PIB) (2,44) + UCK WUM (Warszawa) (2,27) = 4,7 mld (86%)
  • Generali TU S.A. – 2,8 mld składki ≈ 1 szpital: NIO Warszawa (PIB) (2,44) = 2,4 mld (88%)

Uwaga na miary: ubezpieczyciele (poza PZU) – składka przypisana brutto 2024; PZU – przychody z ubezpieczeń wg MSSF 17 (miara księgowa grupy, szersza niż składka; oznaczona *). Szpitale – przychody ogółem ze sprawozdań w KRS (jak w analizie szpitale kontra giełda). NFZ – leczenie szpitalne z projektu planu finansowego 2025 (NFZ); realne wykonanie bywa wyższe od planu, więc kwota na szpitale jest raczej zaniżona. Rynek ubezpieczeń – GUS 2024. To jedna z pozycji NFZ (celowo szpitalna, bo temat dotyczy szpitali). Zestawiamy rząd wielkości, nie tożsamość ekonomiczną.
Szacunek dla PZU (kilkanaście–20 szpitali): 29,4 mld ÷ średni przychód 12 największych szpitali (~1,57 mld) ≈ 19. To dolna granica, bo kolejne placówki (poza czołową dwunastką) są mniejsze, więc realnie trzeba by ich więcej. Ważne: to porównanie poglądowe. Przychody PZU (MSSF 17, cała grupa) i szpitali (przychody ogółem z KRS) to różne miary, więc nie zestawiamy ich 1:1 ani nie sumujemy. Szrafura oznacza tę szacowaną resztę, a nie konkretne szpitale.
Uwaga do roku: większość placówek to dane KRS za 2024 r.; NIO podano za 2023 (najnowsze dostępne KRS „przychody ogółem" tą samą miarą): suma 18,8 mld miesza więc lata i jest raczej zaniżona (spójnie po 2024 r. byłoby ~19 mld). Rok każdej placówki widać po najechaniu na segment.

2. Co co roku raportuje ubezpieczyciel

Każdy z 46 działających w Polsce zakładów ubezpieczeń działa pod reżimem europejskiej dyrektywy Wypłacalność II (Solvency II), wdrożonej ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Reżim opiera się na trzech filarach (wymogach kapitałowych, zarządzaniu ryzykiem i przejrzystości) i produkuje gęsty strumień sprawozdań. Najważniejszy dla opinii publicznej jest jeden dokument:

  • SFCR, czyli Sprawozdanie o wypłacalności i kondycji finansowej. Co roku, publicznie na stronie zakładu, z częścią liczbową (bilans Wypłacalność II) objętą atestacją biegłego rewidenta (art. 284 i 290 ustawy). Zawiera pięć stałych sekcji: działalność i wyniki, system zarządzania, profil ryzyka, wycenę i zarządzanie kapitałem, w tym wprost wskaźnik pokrycia wymogu kapitałowego (PIU, przykład: SFCR Generali 2024).
  • Wymogi kapitałowe SCR i MCR. Zakład musi utrzymywać kapitał pozwalający przetrwać skrajny scenariusz zdarzający się raz na 200 lat (SCR, poziom ufności 99,5% w rok); spadek poniżej minimum (MCR) uruchamia interwencję nadzoru aż po cofnięcie zezwolenia.
  • Raporty ilościowe (QRT) co kwartał i co rok oraz obszerny, poufny RSR dla KNF; wewnętrzna ocena ryzyka i wypłacalności (ORSA); ogólnoeuropejskie testy warunków skrajnych EIOPA co ~2–3 lata, na próbie największych grup (od 2011 r.). Trafiają do regulatora (KNF, proces nadzoru).
  • Nadzór KNF z zębami. Regulator licencjonuje zarząd (kryterium rękojmi), prowadzi badania nadzorcze, może nakładać kary i cofnąć zezwolenie; lista kar jest publiczna.

Ubezpieczyciel giełdowy (PZU) raportuje w trzech nakładających się reżimach naraz: Wypłacalność II (SFCR / QRT / RSR), rachunkowość (MSSF, badanie biegłego) i rynek kapitałowy (raporty bieżące i okresowe, MAR).

3. Do jakiego poziomu szczegółowości

To nie jest raportowanie „w jednej kwocie". Wypłacalność II narzuca jednolitą taksonomię: każdy zakład dzieli działalność na ustawowe linie biznesowe: dla ubezpieczeń majątkowych jest ich dwanaście (m.in. koszty medyczne, ochrona dochodu, OC komunikacyjne, ubezpieczenia morskie/lotnicze/transportowe, ogień i inne szkody majątkowe, OC ogólne, kredyty i gwarancje, ochrona prawna, assistance), a ilościowe szablony (QRT) wypełnia osobno dla każdej z nich (Załącznik I rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35).

  • Składki, odszkodowania i koszty per linia biznesowa (szablon S.05.01), nie łącznie, lecz w rozbiciu na każdy segment działalności.
  • Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe per linia biznesowa (S.17.01): ile zakład odłożył na przyszłe wypłaty w każdym segmencie.
  • Trójkąty rozwoju szkód (S.19.01): jak w kolejnych latach „dojrzewają" odszkodowania z danego rocznika; to test, czy zakład realistycznie wyceniał ryzyko.

Co kluczowe, spora część tej granularności jest publiczna: rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/2452 nakazuje dołączyć do jawnego SFCR zdefiniowany zestaw tych szablonów (m.in. S.05.01, S.17.01, S.19.01). Każdy może pobrać ze strony zakładu składki i odszkodowania w rozbiciu na linie biznesowe (przykład: SFCR Generali).

Szpital generuje dane jeszcze gęstsze: komunikat SWIAD to zapis każdego świadczenia. Tyle że służy on rozliczeniu kontraktu, a koszt i rentowność per świadczenie oraz per podmiot pozostają poufne: publicznie widać jedynie zbiorcze taryfy AOTMiT. U ubezpieczyciela jawny jest przekrój ekonomiczny per segment; u szpitala najgęstsze dane są zamknięte, a na zewnątrz wychodzi sama kwota kontraktu.

4. Co raportuje szpital do NFZ

Szpital też generuje ogromne strumienie danych, ale ich cel jest inny. Rdzeń sprawozdawczości do NFZ to komunikaty rozliczeniowe (SWIAD): szczegółowy zapis każdego wykonanego świadczenia, kod procedury, grupa JGP, pacjent, personel, kwota do rozliczenia z kontraktu (rozporządzenie MZ z 2019 r., NFZ). To dane fakturowe („co wykonano, po ile"), a nie obraz kondycji finansowej podmiotu. Reszta sprawozdawczości nie zamyka tej luki:

  • Statystyka medyczna (formularze MZ, np. MZ-29). Raz w roku, o działalności (łóżka, hospitalizacje), publikowana wyłącznie zbiorczo, nie per szpital.
  • Dane kosztowe do AOTMiT. Standard rachunku kosztów obowiązuje od 2021 r. (rozporządzenie MZ), ale koszt per świadczenie i per podmiot jest poufny, a wdrożenie standardu jest słabe i niejednolite (NIK). Agencja publikuje tylko zbiorcze taryfy, nie rentowność świadczeń danego szpitala.
  • Roczne sprawozdanie finansowe. Bilans i rachunek zysków i strat trafiają do podmiotu tworzącego, a dla wpisanych do KRS, do rejestru. Raz w roku, z opóźnieniem, bez kwartałów, bez raportów bieżących i bez ujawnień ostrożnościowych.
  • Brak wyspecjalizowanego nadzoru. Zamiast KNF: podmiot tworzący (uczelnia, samorząd, minister). Nie ma progu kapitałowego typu SCR/MCR ani testów wypłacalności; przy stracie powyżej 1% przychodów kierownik pisze program naprawczy, a jeśli straty nie pokryto, grozi przekształcenie lub likwidacja (art. 59 ustawy o działalności leczniczej).

Publiczna jest kwota umowy z NFZ (Informator o umowach, art. 135) i, dla podmiotów w KRS, roczne sprawozdanie. Ale koszt świadczenia, rentowność, płynność w czasie rzeczywistym i prospektywna wypłacalność nie są ujawniane w żadnym porównywalnym dokumencie.

5. Zakres obowiązków obok siebie

To samo pytanie, „ile i jak jawnie musisz raportować o swojej kondycji", daje przy tej samej skali pieniędzy dwie zupełnie różne odpowiedzi.

jawne publicznie tylko do regulatora brak takiego obowiązku
Obowiązek Ubezpieczyciel → KNF Szpital → NFZ / KRS
Wyspecjalizowany nadzór ostrożnościowy KNF: licencja, bieżący nadzór, sankcje (kary, cofnięcie zezwolenia) jawne brak nadzoru ostrożnościowego; jest nadzór właścicielski podmiotu tworzącego (uczelnia / samorząd / minister; art. 121 u.dz.l.) brak
Wymóg kapitałowy / wypłacalności SCR i MCR (Wypłacalność II): kapitał na przetrwanie scenariusza „raz na 200 lat" (99,5% w horyzoncie roku) jawne brak progu kapitałowego; przy stracie podmiot tworzący pokrywa ją (do wysokości straty + amortyzacji) albo program naprawczy / zmiana formy (art. 59 u.dz.l.) brak
Publiczny roczny raport o kondycji SFCR: co roku publiczny na stronie, ze wskaźnikiem wypłacalności; część liczbowa (bilans Wypłacalność II) objęta atestacją biegłego jawne brak odpowiednika, jedynie roczne sprawozdanie finansowe (bilans, RZiS) w KRS brak
Raportowanie ilościowe do regulatora QRT (szablony ilościowe): kwartalnie i rocznie tylko regulator komunikaty SWIAD: dane o wykonanych świadczeniach pod rozliczenie z kontraktu tylko regulator
Sprawozdanie opisowe dla nadzoru RSR: obszerny, poufny raport dla KNF (min. co 3 lata + zmiany istotne) tylko regulator brak brak
Testy warunków skrajnych (stress-testy) ogólnoeuropejskie testy EIOPA co ~2–3 lata, na próbie największych grup (od 2011 r.) tylko regulator brak brak
Własna ocena ryzyka i wypłacalności ORSA: obowiązkowy proces, min. raz w roku; poufny raport dla nadzoru (SFCR opisuje tylko jego rolę w systemie zarządzania ryzykiem) tylko regulator brak brak
Koszt / rentowność jednostki „produktu" wskaźniki techniczne (m.in. szkodowość) ujawniane jawne koszt per świadczenie zbierany przez AOTMiT: poufny per podmiot; SRK wdrożony słabo tylko regulator
Poziom szczegółowości (granularność) dane w rozbiciu na 12 ustawowych linii biznesowych (składki, odszkodowania, koszty, rezerwy) + trójkąty rozwoju szkód; zdefiniowany zestaw szablonów jest publiczny w SFCR jawne per świadczenie do NFZ (SWIAD), ale pod rozliczenie kontraktu; koszt i rentowność per świadczenie / per podmiot poufne, publicznie tylko zbiorcze taryfy tylko regulator
Co publiczne o „przychodach" pełne sprawozdania finansowe + SFCR (giełdowe: MSSF, raporty bieżące i okresowe) jawne kwota umowy z NFZ (art. 135) + roczne sprawozdanie w KRS, raz w roku, z opóźnieniem jawne

6. Dlaczego to nie jest przypadek

Różnica nie bierze się z niedopatrzenia. Reżim ubezpieczeniowy powstał, by chronić pieniądze i bezpieczeństwo obywateli, żeby zakład, któremu powierzono składki, nie okazał się nagle niewypłacalny. Dlatego państwo (i Unia) wymusiły na nim kapitał, testy, publiczny raport i regulatora z sankcjami. Tyle że dokładnie ta sama stawka, pieniądze publiczne i bezpieczeństwo obywateli, dotyczy szpitala. A tam analogiczne narzędzia jawności po prostu nie istnieją.

O tym, czy ubezpieczyciel obracający dwoma miliardami złotych jest wypłacalny, dowiadujemy się co roku z publicznego, zbadanego raportu. O tym, czy szpital tej samej wielkości się nie zawala, dowiadujemy się z artykułu w gazecie, kiedy jest już po wszystkim.

Nie chodzi o to, by nałożyć na szpitale Wypłacalność II: to reżim skrojony pod komercyjny podmiot, który zarządza cudzym ryzykiem dla zysku, a nie pod placówkę realizującą misję publiczną. Chodzi o to, że gdy chcieliśmy prześwietlić przepływ publicznych pieniędzy, potrafiliśmy zbudować cały aparat jawności, tylko akurat nie tam, gdzie tych pieniędzy jest najwięcej. Pisaliśmy już, że przy szpitalach bariera jest decyzyjna, nie techniczna: szpitale kontra giełda i jawność kosztów świadczeń.

Czego nie porównujemy

Porównujemy zakres i jawność sprawozdawczości, nie sens ekonomiczny ani ustrój podmiotu. Ubezpieczyciel obraca kapitałem komercyjnym i ryzykiem klientów; KNF chroni ubezpieczonych i stabilność rynku. Szpital realizuje misję publiczną, jego „przychód" to w większości kontrakt z NFZ po cenie regulowanej. „Składka przypisana brutto" ubezpieczyciela i „przychód" szpitala to różne miary: zestawiamy rząd wielkości, nie tożsamość. Teza dotyczy luki w rozliczalności publicznych pieniędzy, a nie tego, że szpital ma być traktowany jak towarzystwo ubezpieczeń.

Metoda i źródła

Skala rynku ubezpieczeń: składka przypisana brutto za 2024 r. wg GUS (Biuletyn KNF podaje te same wartości). Poszczególni ubezpieczyciele: składka przypisana brutto z komunikatów wynikowych i opublikowanych sprawozdań SFCR; PZU podano wg MSSF 17 („przychody z ubezpieczeń"), co zaznaczono osobno. NFZ: koszty za 2025 r. (realizacja). Szpitale: przychody ogółem ze sprawozdań w KRS (jak w analizie szpitale kontra giełda). Obowiązki sprawozdawcze: ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (art. 284, 290) oraz dyrektywa Solvency II po stronie ubezpieczeń; ustawa o świadczeniach (art. 135, 190), o działalności leczniczej (art. 59), rozporządzenia MZ o sprawozdawczości i o standardzie rachunku kosztów po stronie szpitali.

Podmiot Miara Wartość (mln zł) Rok Źródło
Grupa PZU – spółka z GPW; zysk netto ponad 5,3 mld zł przychody z ubezpieczeń (MSSF 17) 29 400 2024 raport / SFCR
Grupa Warta – majątek + życie; zysk netto 1,1 mld zł składka przypisana brutto 12 600 2024 raport / SFCR
UNIQA w Polsce – majątek + życie; +18,9% r/r składka przypisana brutto 5500 2024 raport / SFCR
Generali TU S.A. – samo towarzystwo majątkowe (dział II); składka przypisana brutto 2 788 mln zł wg opublikowanego SFCR składka przypisana brutto 2788 2024 raport / SFCR
Cały rynek ubezpieczeń w Polsce składka przypisana brutto 85 676 2024 GUS
NFZ – koszty realizacja planu ~217 000 2025 Rynek Zdrowia

Powiązane: Szpitale wielkości spółek z giełdy · Jawność kosztów świadczeń · Ile naprawdę kosztuje szpital

Wszystkie artykuły