SPZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą: wskaźniki jakości NFZ 2025
Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01
Miasto: Nowe Miasto Nad Pilicą · Województwo: mazowieckie · NIP: 7971576723 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 70001799 · Wskaźniki: 30 (klinicznych 14)
W pliku NFZ za 2025 r. SPZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą ma 30 wskaźników jakości, w tym 14 klinicznych. Na przykład śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc 27,1 proc. wobec 18,4 w kraju (wyżej niż u 90 proc. z 579 placówek); rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego 1,9 proc. wobec 4,8 w kraju (wyżej niż u 13 proc. z 500 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.
Adres: ul. Spacerowa 1, Nowe Miasto Nad Pilicą · tel.48 674 38 92
Czego te liczby nie mówią
Śmiertelność bez korekty o ryzyko. Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.
Zaćma: trzy wskaźniki sprawozdawczości. Trzy wskaźniki zaćmy mierzą to, co placówki sprawozdały: na K.I.8 141 z 258 placówek leży poza 3 sigma, a K.I.8 nie koreluje z K.I.7 ani K.I.9. Rozrzut mówi o kodowaniu, nie o chirurgii.
Małe mianowniki. Przy mianowniku poniżej 50 jedno zdarzenie zmienia wynik o ponad 2 punkty procentowe. Takie wskaźniki pokazujemy z ostrzeżeniem i nie liczymy dla nich testu 3 sigma.
Prosty lejek 3 sigma. Test 3 sigma na tej stronie to prosty lejek na surowych wartościach (licznik A z artykułu o outlierach), bez korekty o ryzyko i o rozrzut między szpitalami. W części wskaźników ten rozrzut jest kilkanaście razy większy niż losowy, więc flaga trafia w ponad połowę placówek. Traktuj ją jako sygnał do pytania, nie ocenę.
Kierunek przypisał PSOZ. Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Świadczeniodawca to nie zawsze jeden szpital. Kod NFZ obejmuje podmiot, nie budynek. Dwanaście nazw w naszym zbiorze występuje pod kilkoma kodami (Scanmed pod siedmioma, American Heart of Poland pod sześcioma), a jeden kod potrafi obejmować kilka lokalizacji. Odchylenie przypisujemy podmiotowi, nie oddziałowi.
Nie wiemy, jak wygląda sprawozdawczość. Wszystkie te liczby powstają ze sprawozdań, które szpitale wysyłają do NFZ. Placówka, która rzetelnie koduje powikłania, wygląda gorzej od tej, która koduje je pobieżnie. Danych o jakości kodowania nikt nie publikuje.
Odchylenie to nie wina. Nic w tych danych nie mówi, kto zawinił ani czy ktokolwiek zawinił. Mówią tylko, że w tym miejscu warto zapytać, dlaczego liczba wygląda tak, a nie inaczej.
Wskaźników konsumenckich tu nie ma. Rozporządzenie przewiduje 6 wskaźników konsumenckich (ankieta pacjenta), ale NFZ nie publikuje ich w tym pliku. Na tej stronie są tylko wskaźniki kliniczne i zarządcze.
Wskaźniki kliniczne (14)
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1): 0,00 na 1000 pacjentów — 1. z 804; Polska: 0,36; mediana: 0,000,00 na 1000 pacjentów wobec 0,36 w kraju i mediany 0,00; wyżej niż u 0 proc. z 804 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Liczba pacjentów, u których wystąpił zator płucny, na 1000 pacjentów hospitalizowanych planowo w celu wykonania zabieguLicznik 0, mianownik 644.Wartość liczona na 1000 pacjentów, nie w procentach.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2): 1,55 na 1000 pacjentów — 638. z 804; Polska: 1,16; mediana: 0,521,55 na 1000 pacjentów wobec 1,16 w kraju i mediany 0,52; wyżej niż u 79 proc. z 804 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Liczba pacjentów, u których wystąpiła sepsa, na 1000 pacjentów hospitalizowanych planowo w celu wykonania zabieguLicznik 1, mianownik 644.Wartość liczona na 1000 pacjentów, nie w procentach.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11): 0,0 % — 243. z 446; Polska: 25,3; mediana: 5,60,0 proc. wobec 25,3 w kraju i mediany 5,6; wyżej niż u 0 proc. z 446 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość występowania rehabilitacji kardiologicznej po zawale sercaLicznik 0, mianownik 2. Mały mianownik (poniżej 50): jedno zdarzenie zmienia wynik o 50,0 punktu procentowego. Testu 3 sigma nie liczymy.Niski wynik często znaczy „placówka tego nie robi” albo „pacjenta przekazano dalej”, a nie „robi to gorzej”. Wskaźnik przypisuje wynik miejscu hospitalizacji.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12): 1,9 % — 68. z 500; Polska: 4,8; mediana: 4,31,9 proc. wobec 4,8 w kraju i mediany 4,3; wyżej niż u 13 proc. z 500 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość powtórnych hospitalizacji (rehospitalizacji) po zabiegu cholecystektomiiLicznik 2, mianownik 106.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13): 7,7 % — 354. z 470; Polska: 5,2; mediana: 4,87,7 proc. wobec 5,2 w kraju i mediany 4,8; wyżej niż u 75 proc. z 470 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po zabiegu appendektomiiLicznik 1, mianownik 13. Mały mianownik (poniżej 50): jedno zdarzenie zmienia wynik o 7,7 punktu procentowego. Testu 3 sigma nie liczymy.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14): 7,9 % — 258. z 534; Polska: 8,3; mediana: 8,17,9 proc. wobec 8,3 w kraju i mediany 8,1; wyżej niż u 48 proc. z 534 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po hospitalizacji z powodu zapalenia płucLicznik 6, mianownik 76.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15): 10,3 % — 231. z 501; Polska: 12,5; mediana: 11,110,3 proc. wobec 12,5 w kraju i mediany 11,1; wyżej niż u 46 proc. z 501 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji po hospitalizacji z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płucLicznik 3, mianownik 29. Mały mianownik (poniżej 50): jedno zdarzenie zmienia wynik o 3,4 punktu procentowego. Testu 3 sigma nie liczymy.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1): 2,5 % — 660. z 847; Polska: 1,9; mediana: 1,62,5 proc. wobec 1,9 w kraju i mediany 1,6; wyżej niż u 78 proc. z 847 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Częstość rehospitalizacji z tej samej przyczynyLicznik 75, mianownik 2 959.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A): 27,1 % — 520. z 579; Polska: 18,4; mediana: 16,827,1 proc. wobec 18,4 w kraju i mediany 16,8; wyżej niż u 90 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w trakcie hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 51, mianownik 188. Wynik leży powyżej granicy 3 sigma prostego lejka (z = 3,1) po niekorzystnej stronie. Uwaga: w tym wskaźniku rozrzut między szpitalami jest 4,2 razy większy niż losowy, a poza granicę 3 sigma wypada 23 proc. placówek. Ta flaga nie wyróżnia tu żadnej z nich.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B): 6,9 % — 433. z 579; Polska: 5,4; mediana: 5,06,9 proc. wobec 5,4 w kraju i mediany 5,0; wyżej niż u 75 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 30 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 13, mianownik 188.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C): 14,4 % — 364. z 579; Polska: 13,4; mediana: 12,814,4 proc. wobec 13,3 w kraju i mediany 12,8; wyżej niż u 63 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 90 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 27, mianownik 188.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D): 21,3 % — 225. z 579; Polska: 23,4; mediana: 22,721,3 proc. wobec 23,4 w kraju i mediany 22,7; wyżej niż u 39 proc. z 579 placówek z tym wskaźnikiem (niżej znaczy lepiej).NFZ: Śmiertelność w okresie 365 dni od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z zapaleniem płuc (za rok poprzedzający)Licznik 40, mianownik 188.Brak standaryzacji o ryzyko. NFZ publikuje surowy licznik i mianownik, bez korekty o ciężkość przypadków. Szpital, który przyjmuje pacjentów w najgorszym stanie, wypada tu gorzej od takiego, który ich nie przyjmuje. Nie czytaj tego jako rankingu jakości leczenia.Rok danych jest niejednoznaczny. Nazwa wskaźnika mówi „za rok poprzedzający” (czyli 2024), a opis zestawienia CeZ przypisuje wskaźniki śmiertelności do 2023. Dwa opisy NFZ przeczą sobie nawzajem i nie rozstrzygamy tego za płatnika.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3): 85,8 % — 421. z 500; Polska: 93,0; mediana: 95,685,8 proc. wobec 93,0 w kraju i mediany 95,6; wyżej niż u 16 proc. z 500 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach usunięcia pęcherzyka żółciowegoLicznik 91, mianownik 106.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4): 0,0 % — 437. z 470; Polska: 71,5; mediana: 74,00,0 proc. wobec 71,5 w kraju i mediany 74,0; wyżej niż u 0 proc. z 470 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Wykorzystanie technik małoinwazyjnych w zabiegach wycięcia wyrostka robaczkowegoLicznik 0, mianownik 13. Mały mianownik (poniżej 50): jedno zdarzenie zmienia wynik o 7,7 punktu procentowego. Testu 3 sigma nie liczymy.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Wskaźniki zarządcze (16)
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1): 4,5 porad na pacjenta — 5343. z 6093; Polska: 5,9; mediana: 5,74,5 porad na pacjenta wobec 5,9 w kraju i mediany 5,7; wyżej niż u 12 proc. z 6093 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Liczba porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na pacjentaLicznik 23 934, mianownik 5 287.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2): 1 226 świadczeń na lekarza — 2663. z 4864; Polska: 1 647; mediana: 1 3281 226 świadczeń na lekarza wobec 1 647 w kraju i mediany 1 328; wyżej niż u 45 proc. z 4864 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średnia liczba świadczeń opieki zdrowotnej udzielana przez lekarza w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 39 219, mianownik 32. Mały mianownik (poniżej 50): wynik jest niestabilny. Testu 3 sigma nie liczymy.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3): 3,2 świadczeń na pacjenta — 643. z 4952; Polska: 5,0; mediana: 2,33,2 świadczeń na pacjenta wobec 5,0 w kraju i mediany 2,3; wyżej niż u 87 proc. z 4952 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średnia liczba świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej przypadająca na pacjentaLicznik 37 492, mianownik 11 773.Wskaźnika nie wolno sumować. Mianownik liczy odrębne osoby, a ta sama osoba występuje u wielu świadczeniodawców. Placówki można porównywać między sobą, ale suma z placówek zawyża wynik wojewódzki i krajowy — dlatego wartość krajowa pochodzi z pliku NFZ, nie z naszej sumy.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1): 4,8 dni — 129. z 833; Polska: 3,8; mediana: 3,54,8 dni wobec 3,8 w kraju i mediany 3,5; wyżej niż u 85 proc. z 833 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Średni czas hospitalizacjiLicznik 13 467, mianownik 2 789.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1): 0,0 % — 312. z 562; Polska: 13,2; mediana: 0,30,0 proc. wobec 13,2 w kraju i mediany 0,3; wyżej niż u 0 proc. z 562 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek wybranych świadczeń opieki zdrowotnej o charakterze jednodniowym w trybie planowymLicznik 0, mianownik 163.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2): 6 419 pkt — 189. z 783; Polska: 6 156; mediana: 4 8436 419 pkt wobec 6 156 w kraju i mediany 4 843; wyżej niż u 76 proc. z 783 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Struktura hospitalizacji zabiegowychLicznik 4 736 853, mianownik 738.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3): 23,5 % hospitalizacji — 736. z 831; Polska: 51,0; mediana: 54,623,5 proc. hospitalizacji wobec 51,0 w kraju i mediany 54,6; wyżej niż u 11 proc. z 831 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek hospitalizacji, w ramach których są udzielane zabiegi z zakresu leczenia szpitalnego, we wszystkich hospitalizacjach u danego świadczeniodawcyLicznik 738, mianownik 3 140.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Teleporady w POZ (Z.IV.6): 9,2 % porad — 1947. z 6092; Polska: 9,0; mediana: 4,89,2 proc. porad wobec 9,0 w kraju i mediany 4,8; wyżej niż u 68 proc. z 6092 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek teleporad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ogólnej liczbie porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnejLicznik 2 170, mianownik 23 637.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7): 30,7 % porad — 2186. z 6456; Polska: 24,9; mediana: 24,130,7 proc. porad wobec 24,9 w kraju i mediany 24,1; wyżej niż u 66 proc. z 6456 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek porad związanych z wystawieniem recepty w ogólnej liczbie porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnejLicznik 7 262, mianownik 23 637.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Porady domowe w POZ (Z.IV.8): 0,36 % porad — 3319. z 6092; Polska: 0,71; mediana: 0,400,36 proc. porad wobec 0,71 w kraju i mediany 0,40; wyżej niż u 46 proc. z 6092 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek porad domowych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ogólnej liczbie porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnejLicznik 84, mianownik 23 637.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9): 113 pkt — 910. z 5044; Polska: 98; mediana: 87113 pkt wobec 98 w kraju i mediany 87; wyżej niż u 82 proc. z 5044 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Struktura świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 4 650 823, mianownik 41 329.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10): 20,8 % — 3368. z 6100; Polska: 21,9; mediana: 21,520,8 proc. wobec 21,9 w kraju i mediany 21,5; wyżej niż u 45 proc. z 6100 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki raka piersiLicznik 256, mianownik 1 232.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11): 0,1 % — 5986. z 6103; Polska: 3,2; mediana: 2,60,1 proc. wobec 3,2 w kraju i mediany 2,6; wyżej niż u 2 proc. z 6103 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki raka szyjki macicyLicznik 1, mianownik 1 145.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12): 0,3 % — 2708. z 6103; Polska: 2,2; mediana: 0,20,3 proc. wobec 2,2 w kraju i mediany 0,2; wyżej niż u 56 proc. z 6103 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki chorób układu krążeniaLicznik 6, mianownik 2 097.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13): 0,8 % — 3892. z 6098; Polska: 1,5; mediana: 1,20,8 proc. wobec 1,5 w kraju i mediany 1,2; wyżej niż u 36 proc. z 6098 placówek z tym wskaźnikiem (wyżej znaczy lepiej).NFZ: Zgłaszalność do programu profilaktyki raka jelita grubegoLicznik 9, mianownik 1 198.Kierunek wskaźnika przypisał PSOZ na podstawie treści wskaźnika; rozporządzenie ze wskaźnikami żadnego kierunku nie podaje.
Teleporady w AOS (Z.IV.14): 0,6 % porad — 2454. z 5044; Polska: 3,2; mediana: 0,50,6 proc. porad wobec 3,2 w kraju i mediany 0,5; wyżej niż u 51 proc. z 5044 placówek z tym wskaźnikiem (wskaźnik bez ustalonego kierunku).NFZ: Odsetek teleporad w ogólnej liczbie porad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznejLicznik 254, mianownik 41 329.Kierunku („niżej lepiej” czy „wyżej lepiej”) nie przypisał ani NFZ, ani PSOZ. Pozycja 1 oznacza tu najwyższą wartość, nie najlepszą.
Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli
Wskaźnik
Wartość
Polska
Mediana
Pozycja
Kierunek
Okres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)
0,00 na 1000 pacjentów
0,36
0,00
1/804
niżej lepiej
2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)
1,55 na 1000 pacjentów
1,16
0,52
638/804
niżej lepiej
2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)
0,0 %
25,3
5,6
243/446
wyżej lepiej
2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)
Rozpoznania nieokreślone: 22,3 proc. na poziomie „szpital i stopnia”
To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital i stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.
Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,3 proc. (od 21,4 do 22,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 7. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.
Poziom w sieci
Mediana 2025
poza psz
10,4 proc.
szpital ii stopnia
16,5 proc.
szpital iii stopnia
16,6 proc.
szpital ogólnopolski
16,9 proc.
szpital pediatryczny
18,5 proc.
szpital pulmonologiczny
20,0 proc.
szpital i stopnia (ten szpital)
22,3 proc.
szpital onkologiczny
22,4 proc.
Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.
Do czego jest tu kolejka (13 świadczeń)
W kolejkach tej placówki stoi 1 094 osób w trybie stabilnym i 120 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 12 świadczeniach, z czego 5 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).
Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.
Rejestr podmiotu
Numer księgi rejestrowej (RPWDL): 000000007201
Forma organizacyjno-prawna: samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej
Podmiot tworzący: powiat — rejestr podaje kategorię organu, a nie jego nazwę własną.
Poziom w sieci szpitali (PSZ): szpital i stopnia
Co ten szpital kupuje
Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy SPZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.