Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Wołomin · Województwo: mazowieckie · NIP: 1250931792 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 70000970 · Wskaźniki: 54 (klinicznych 37)

W pliku NFZ za 2025 r. Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie ma 54 wskaźników jakości, w tym 37 klinicznych. Na przykład śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc 24,2 proc. wobec 18,4 w kraju (wyżej niż u 83 proc. z 579 placówek); pogorszenie widzenia po zaćmie 1,3 proc. wobec 3,3 w kraju (wyżej niż u 24 proc. z 263 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Gdyńska 1/3, Wołomin · tel. 22 763 32 92

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (37)

Wskaźniki zarządcze (17)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)0,86 na 1000 pacjentów1,160,52505/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)25,7 %19,919,435/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)4,4 %7,65,1116/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)3,2 %3,83,4105/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)17,5 %23,318,2155/281wyżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)1,3 %3,32,263/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)28,3 %33,025,0172/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)5,6 %25,35,6223/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)3,8 %4,84,3205/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,7 %5,24,8223/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)5,6 %8,38,1135/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)26,8 %12,511,1457/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)1,21 %0,900,00442/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)1,7 %1,91,6442/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)24,2 %18,416,8482/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)5,7 %5,45,0360/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)13,2 %13,412,8305/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)21,9 %23,422,7253/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)12,8 %13,914,0187/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)5,7 %5,24,1279/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)9,7 %9,48,5254/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)16,8 %16,615,9253/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)93 zabiegów41 812118180/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)17 zabiegów8 14322153/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)188 zabiegów53 394154100/280bez kierunku2025
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)2 067 hospitalizacji388 9511 29452/263bez kierunku2025
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5)122 hospitalizacji32 5844970/238bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)46,2 % porodów48,450,4207/305bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)94,9 %93,095,6269/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)90,8 %71,574,0114/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)23,3 %34,619,0181/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)75,8 %53,350,077/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)31,2 % porodów naturalnych27,45,670/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)38,5 % porodów naturalnych29,630,4207/304niżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)5,3 porad na pacjenta5,95,74098/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 104 świadczeń na lekarza1 6471 3282961/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,1 świadczeń na pacjenta5,02,3724/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)3,0 dni3,83,5534/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)286 min247218199/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)1,5 %13,20,3206/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)3 964 pkt6 1564 843547/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)54,6 % hospitalizacji51,054,6419/831bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)21,8 % porad9,04,8482/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)7,0 % porad24,924,15021/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)0,06 % porad0,710,405579/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)96 pkt98871814/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)21,8 %21,921,52938/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)0,4 %3,22,65804/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)10,3 %2,20,2263/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)0,9 %1,51,23604/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)4,4 % porad3,20,51086/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,5 proc. na poziomie „szpital ii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,5 proc. (od 16,0 do 17,3 proc. w poszczególnych miesiącach), 2. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia (ten szpital)16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 25 zabiegów w 2 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY221960nie (brakuje 38)0,3 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO3575nie (brakuje 72)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (43 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 8 413 osób w trybie stabilnym i 2 594 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 41 świadczeniach, z czego 30 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Fizjoterapia ambulatoryjna1 517435190503236
Świadczenia z zakresu okulistyki80524596188121
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu615855243154
Kolonoskopia56623615032125
Poradnia dermatologiczna51816041155100
Gastroskopia4102039629129
Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma)3528835846
Poradnia chirurgii ogólnej32841158621
Poradnia położniczo-ginekologiczna31061181036
Tomografia komputerowa29730413822
Świadczenia z zakresu neurologii2941337325997
Świadczenia z zakresu otolaryngologii24917036125171

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie mazowieckie

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA (Warszawa) · Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku · Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach sp. z o.o. · Wojskowy Instytut Medyczny - PIB (Warszawa) · Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie · Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie · Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o.o. (Warszawa) · Mazowiecki Szpital Specjalistyczny sp. z o.o. (Radom) · wszystkie szpitale