Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Jastrzębie-Zdrój · Województwo: śląskie · NIP: 6331045778 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 124/100448 · Wskaźniki: 50 (klinicznych 42)

W pliku NFZ za 2025 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju ma 50 wskaźników jakości, w tym 42 klinicznych. Na przykład rehabilitacja kardiologiczna po zawale 35,4 proc. wobec 25,3 w kraju (wyżej niż u 91 proc. z 446 placówek); rehabilitacja po udarze 48,2 proc. wobec 33,0 w kraju (wyżej niż u 89 proc. z 397 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Jana Pawła II 7, Jastrzębie-Zdrój · tel. 32 478 44 91

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (42)

Wskaźniki zarządcze (8)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,14 na 1000 pacjentów0,360,00647/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,76 na 1000 pacjentów1,160,52675/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)16,6 %19,919,4127/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)9,8 %7,65,132/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)4,4 %3,83,453/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)10,0 %23,318,2230/281wyżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)4,0 %3,32,2203/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)48,2 %33,025,044/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)35,4 %25,35,639/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)4,3 %4,84,3249/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,0 %5,24,8193/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)8,8 %8,38,1316/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)12,0 %12,511,1269/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,09 %0,900,00360/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)1,7 %1,91,6441/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)8,7 %6,46,0128/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)2,5 %1,71,3136/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)4,0 %3,63,3117/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)8,8 %8,07,9109/153niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)21,8 %18,416,8430/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)5,5 %5,45,0341/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)12,9 %13,412,8292/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)19,9 %23,422,7180/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)9,9 %13,914,0131/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)3,5 %5,24,1185/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)8,3 %9,48,5202/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)15,4 %16,615,9193/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)118 zabiegów41 812118133/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)11 zabiegów8 14322197/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)174 zabiegów53 394154109/280bez kierunku2025
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)1 420 hospitalizacji388 9511 294108/263bez kierunku2025
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5)32 hospitalizacji32 58449139/238bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)55,8 % porodów48,450,493/305bez kierunku2025
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)100,0 %94,8100,01/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)94,6 %93,095,6283/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)89,7 %71,574,0121/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)42,0 %34,619,0113/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)52,9 %53,350,0189/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)0,4 % porodów naturalnych27,45,6208/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)31,6 % porodów naturalnych29,630,4160/304niżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)688 świadczeń na lekarza1 6471 3284092/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,7 świadczeń na pacjenta5,02,31561/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)3,7 dni3,83,5359/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)10,2 %13,20,3121/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)6 119 pkt6 1564 843220/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)55,7 % hospitalizacji51,054,6400/831bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)117 pkt9887768/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,4 % porad3,20,52654/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,5 proc. na poziomie „szpital ii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,5 proc. (od 16,0 do 17,3 proc. w poszczególnych miesiącach), 2. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia (ten szpital)16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 208 zabiegów w 8 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital sięga progu w 1 z 8 grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO786575tak0,5 proc.1,3 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO662475nie (brakuje 9)0,4 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO2426150nie (brakuje 126)0,4 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI153750nie (brakuje 35)0,2 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA12930nie (brakuje 18)0,4 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO81430nie (brakuje 22)0,4 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA3—30nie (brakuje 27)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY2—60nie (brakuje 58)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (50 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 7 793 osób w trybie stabilnym i 3 381 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 48 świadczeniach, z czego 31 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Rezonans magnetyczny7741186850743
Fizjoterapia ambulatoryjna55514019057864
Operacje plastyczne oka461337871781
Tomografia komputerowa459614118626
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego4525802765nie podano
Poradnia neurochirurgiczna434449252589372
Oddział chirurgiczny ogólny38815954119
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego348522240238
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej3393082229971
Świadczenia z zakresu okulistyki2731519610054
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych26655829711060
Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej241221872218

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Akredytacja Ministra Zdrowia

Tej placówki nie ma dziś na liście organizacji z ważnym certyfikatem akredytacyjnym. Certyfikat z przeglądu, który opisuje plik dane.gov.pl, mógł nie zostać odnowiony albo nazwa organizacji zmieniła się od 2023 r.

Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 80 proc. punktów (przegląd z 2023-07-20). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.

Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie śląskie

Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o. · SPZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku · Szpital Powiatowy w Zawierciu · Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.m.p. (Częstochowa) · Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. (Tarnowskie Góry) · Icz Healthcare sp. z o.o. (Żywiec) · Scanmed S.A. (Blachownia) · ZZOZ w Cieszynie · wszystkie szpitale