Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Bielsko-Biała · Województwo: śląskie · NIP: 9372662340 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 122/112476 · Wskaźniki: 35 (klinicznych 25)

W pliku NFZ za 2025 r. Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej ma 35 wskaźników jakości, w tym 25 klinicznych. Na przykład sepsa po planowym zabiegu 3,10 na 1000 pacjentów wobec 1,16 w kraju (wyżej niż u 95 proc. z 804 placówek); nacięcie krocza 13,0 proc. porodów naturalnych wobec 29,6 w kraju (wyżej niż u 8 proc. z 304 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Stanisława Wyspiańskiego 21, Bielsko-Biała · tel. 33 827 25 00

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (25)

Wskaźniki zarządcze (10)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)3,10 na 1000 pacjentów1,160,52763/804niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)0,0 %33,025,0312/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)14,3 %25,35,6157/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)7,4 %4,84,3426/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)8,3 %5,24,8371/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)17,1 %8,38,1507/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)25,0 %12,511,1444/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)0,8 %1,91,6289/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)19,6 %18,416,8371/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)4,1 %5,45,0227/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)14,4 %13,412,8368/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)25,8 %23,422,7397/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)100,0 %13,914,0406/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)0,0 %5,24,11/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)0,0 %9,48,51/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)0,0 %16,615,91/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Cięcia cesarskie (K.V.1)47,7 % porodów48,450,4185/305bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)90,5 %93,095,6361/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)84,2 %71,574,0170/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)10,0 %34,619,0231/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)34,4 %53,350,0263/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)11,0 % porodów naturalnych27,45,6125/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)13,0 % porodów naturalnych29,630,426/304niżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 022 świadczeń na lekarza1 6471 3283187/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,5 świadczeń na pacjenta5,02,32031/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,3 dni3,83,5210/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)4 996 pkt6 1564 843364/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)62,1 % hospitalizacji51,054,6335/831bez kierunku2025
Radioterapia ambulatoryjna (Z.IV.4)100,0 %88,787,91/51bez kierunku2025
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5)6,2 %11,16,092/191bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)89 pkt98872418/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)3,0 % porad3,20,51374/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 22,4 proc. na poziomie „szpital onkologiczny”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital onkologiczny” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,4 proc. (od 21,7 do 23,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 8. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny (ten szpital)22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 811 zabiegów w 9 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital sięga progu w 5 z 9 grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PIERSI394334250tak1,7 proc.1,8 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO17312775tak1,1 proc.0,6 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PŁUCA968770tak1,2 proc.3,1 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY613760tak0,8 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA452930tak1,7 proc.4,4 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC252975nie (brakuje 50)0,4 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA12830nie (brakuje 18)0,4 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TRZUSTKI4130nie (brakuje 26)0,5 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI1—50nie (brakuje 49)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (35 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 6 044 osób w trybie stabilnym i 2 718 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 33 świadczeniach, z czego 22 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Kolonoskopia886736150842397
Oddział chirurgii onkologicznej7291842217732
Rezonans magnetyczny6461046827538
Tomografia komputerowa623129419763
Świadczenia z zakresu onkologii5963122536
Oddział położniczo-ginekologiczny44246262114
Świadczenia z zakresu gastroenterologii369456207390321
Poradnia położniczo-ginekologiczna245301826
Badania medycyny nuklearnej24255548242
Gastroskopia2191529614198
Poradnia chirurgii ogólnej21350158925
Poradnia chorób zakaźnych16614950168128

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie śląskie

Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o. · SPZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku · Szpital Powiatowy w Zawierciu · Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.m.p. (Częstochowa) · Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. (Tarnowskie Góry) · Icz Healthcare sp. z o.o. (Żywiec) · Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju · Scanmed S.A. (Blachownia) · wszystkie szpitale