Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Ostrowiec Świętokrzyski · Województwo: świętokrzyskie · NIP: 6611959864 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 130000205 · Wskaźniki: 51 (klinicznych 42)

W pliku NFZ za 2025 r. Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim ma 51 wskaźników jakości, w tym 42 klinicznych. Na przykład śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc 34,0 proc. wobec 18,4 w kraju (wyżej niż u 97 proc. z 579 placówek); nacięcie krocza 61,3 proc. porodów naturalnych wobec 29,6 w kraju (wyżej niż u 96 proc. z 304 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Szymanowskiego 11, Ostrowiec Świętokrzyski · tel. 41 247 80 00 wew. 243

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (42)

Wskaźniki zarządcze (9)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,33 na 1000 pacjentów0,360,00705/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,50 na 1000 pacjentów1,160,52630/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)17,1 %19,919,4118/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)1,9 %7,65,1174/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)0,8 %3,83,4178/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)21,3 %23,318,2112/281wyżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)2,2 %3,32,2131/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)33,8 %33,025,0110/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)23,8 %25,35,698/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)5,7 %4,84,3350/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,9 %5,24,8238/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)12,8 %8,38,1454/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)13,7 %12,511,1307/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,10 %0,900,00362/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)3,6 %1,91,6787/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)3,2 %6,46,026/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)2,4 %1,71,3131/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)4,8 %3,63,3136/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)8,1 %8,07,988/153niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)34,0 %18,416,8563/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)2,6 %5,45,0127/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)7,1 %13,412,877/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)14,9 %23,422,774/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)17,2 %13,914,0278/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)4,4 %5,24,1232/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)9,1 %9,48,5233/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)16,3 %16,615,9229/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)81 zabiegów41 812118203/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)9 zabiegów8 14322209/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)114 zabiegów53 394154197/280bez kierunku2025
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)979 hospitalizacji388 9511 294188/263bez kierunku2025
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5)2 hospitalizacji32 58449203/238bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)59,6 % porodów48,450,457/305bez kierunku2025
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)0,0 %94,8100,0128/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)98,6 %93,095,6119/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)97,6 %71,574,039/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)17,5 %34,619,0205/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)61,7 %53,350,0136/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)16,2 % porodów naturalnych27,45,6106/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)61,3 % porodów naturalnych29,630,4293/304niżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)805 świadczeń na lekarza1 6471 3283797/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,7 świadczeń na pacjenta5,02,31457/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,3 dni3,83,5215/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)323 min247218215/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)1,2 %13,20,3218/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)4 826 pkt6 1564 843395/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)41,6 % hospitalizacji51,054,6604/831bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)103 pkt98871426/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,1 % porad3,20,53172/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,5 proc. na poziomie „szpital ii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,5 proc. (od 16,0 do 17,3 proc. w poszczególnych miesiącach), 2. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia (ten szpital)16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 11 zabiegów w 2 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO8975nie (brakuje 67)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO3375nie (brakuje 72)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (43 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 6 325 osób w trybie stabilnym i 539 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 41 świadczeniach, z czego 15 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Fizjoterapia ambulatoryjna1 368262190461120
Świadczenia z zakresu neurologii686215731413
Świadczenia z zakresu diabetologii463141570nie podano
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej45173722267134
Świadczenia z zakresu endokrynologii3933371391257
Świadczenia z zakresu otolaryngologii373118360nie podano
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu244255212
Poradnia wad postawy225121700nie podano
Poradnia profilaktyki chorób piersi2156071010
Tomografia komputerowa20439410nie podano
Oddział chorób wewnętrznych20162350nie podano
Świadczenia z zakresu nefrologii1531331100nie podano

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie świętokrzyskie

Powiatowy ZOZ (Starachowice) · Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach · ZOZ w Końskich · Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu · ZOZ w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie · ZOZ we Włoszczowie - Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II · ZOZ w Busku-Zdroju · SPZZOZ w Staszowie · wszystkie szpitale