SPZZOZ w Staszowie: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Staszów · Województwo: świętokrzyskie · NIP: 8661455641 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 130000200 · Wskaźniki: 38 (klinicznych 29)

W pliku NFZ za 2025 r. SPZZOZ w Staszowie ma 38 wskaźników jakości, w tym 29 klinicznych. Na przykład rehabilitacja po udarze 48,6 proc. wobec 33,0 w kraju (wyżej niż u 89 proc. z 397 placówek); śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc 16,4 proc. wobec 23,4 w kraju (wyżej niż u 17 proc. z 579 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. 11 Listopada 78, Staszów · tel. 15 864 85 93

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (29)

Wskaźniki zarządcze (9)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,08 na 1000 pacjentów1,160,52548/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)18,3 %19,919,4106/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)9,4 %7,65,138/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)6,1 %3,83,420/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)10,9 %23,318,2221/281wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)48,6 %33,025,043/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)12,5 %25,35,6169/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)3,9 %4,84,3208/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,4 %5,24,8211/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)14,2 %8,38,1473/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)18,5 %12,511,1378/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)2,5 %1,91,6644/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)16,4 %18,416,8272/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)2,7 %5,45,0133/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)9,1 %13,412,8123/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)16,4 %23,422,7100/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)14,9 %13,914,0240/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)8,2 %5,24,1356/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)12,8 %9,48,5335/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)19,8 %16,615,9312/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)105 zabiegów41 812118154/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)14 zabiegów8 14322173/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)95 zabiegów53 394154237/280bez kierunku2025
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)100,0 %94,8100,01/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)95,7 %93,095,6244/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)84,8 %71,574,0164/470wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)0,0 %53,350,0357/407wyżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 103 świadczeń na lekarza1 6471 3282963/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,2 świadczeń na pacjenta5,02,3663/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,7 dni3,83,5141/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)182 min24721867/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,5 %13,20,3254/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)5 089 pkt6 1564 843349/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)41,3 % hospitalizacji51,054,6609/831bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)88 pkt98872493/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,2 % porad3,20,52931/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,5 proc. na poziomie „szpital ii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,5 proc. (od 16,0 do 17,3 proc. w poszczególnych miesiącach), 2. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia (ten szpital)16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 111 zabiegów w 5 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO562975nie (brakuje 19)0,4 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI23150nie (brakuje 27)0,3 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO182675nie (brakuje 57)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO7—30nie (brakuje 23)0,3 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA7230nie (brakuje 23)0,3 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (22 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 2 388 osób w trybie stabilnym i 872 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 21 świadczeniach, z czego 8 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej72718222217973
Kolonoskopia34513815015973
Tomografia komputerowa2803741133
Gastroskopia2551149614974
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu116136528644
Świadczenia z zakresu urologii10161674945
Świadczenia z zakresu neurologii9364735853
Poradnia chirurgii ogólnej9066155844
Poradnia dermatologiczna771241269
Świadczenia z zakresu otolaryngologii66124362335
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego5717927614
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego4610924004

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Akredytacja Ministra Zdrowia

Ta placówka ma ważny certyfikat akredytacyjny do 2028-06-10.

Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 89 proc. punktów (przegląd z 2021-02-09). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.

Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy SPZZOZ w Staszowie. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie świętokrzyskie

Powiatowy ZOZ (Starachowice) · Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach · ZOZ w Końskich · Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim · Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu · ZOZ w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie · ZOZ we Włoszczowie - Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II · ZOZ w Busku-Zdroju · wszystkie szpitale