Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Gorlice · Województwo: małopolskie · NIP: 7381794844 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 063/100008 · Wskaźniki: 55 (klinicznych 37)

W pliku NFZ za 2025 r. Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach ma 55 wskaźników jakości, w tym 37 klinicznych. Na przykład wycięcie wyrostka małoinwazyjnie 2,4 proc. wobec 71,5 w kraju (wyżej niż u 8 proc. z 470 placówek); znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie 55,3 proc. porodów naturalnych wobec 27,4 w kraju (wyżej niż u 91 proc. z 304 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Węgierska 21, Gorlice · tel. 18 355 35 60

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (37)

Wskaźniki zarządcze (18)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,07 na 1000 pacjentów1,160,52545/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)22,5 %19,919,459/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)4,5 %7,65,1113/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)3,5 %3,83,484/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)35,5 %23,318,242/281wyżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)3,4 %3,32,2187/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)44,4 %33,025,055/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)12,5 %25,35,6169/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)6,3 %4,84,3384/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)5,1 %5,24,8246/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)5,1 %8,38,1109/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)0,0 %12,511,11/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)1,7 %1,91,6446/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)17,9 %18,416,8316/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)2,9 %5,45,0143/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)10,1 %13,412,8158/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)22,8 %23,422,7292/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)10,2 %13,914,0138/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)6,9 %5,24,1331/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)13,5 %9,48,5346/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)24,1 %16,615,9355/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)101 zabiegów41 812118165/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)6 zabiegów8 14322222/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)123 zabiegów53 394154185/280bez kierunku2025
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)1 461 hospitalizacji388 9511 294101/263bez kierunku2025
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5)206 hospitalizacji32 5844943/238bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)48,4 % porodów48,450,4174/305bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)93,0 %93,095,6315/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)2,4 %71,574,0431/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)60,7 %34,619,062/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)69,6 %53,350,099/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)55,3 % porodów naturalnych27,45,627/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)30,5 % porodów naturalnych29,630,4155/304niżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)5,9 porad na pacjenta5,95,72472/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 650 świadczeń na lekarza1 6471 3281806/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,5 świadczeń na pacjenta5,02,3434/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)5,0 dni3,83,5118/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)211 min247218115/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)6,1 %13,20,3153/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)3 961 pkt6 1564 843549/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)43,5 % hospitalizacji51,054,6582/831bez kierunku2025
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5)4,3 %11,16,0110/191bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)8,6 % porad9,04,82072/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)35,5 % porad24,924,11407/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)1,06 % porad0,710,40809/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)89 pkt98872369/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)9,1 %21,921,55978/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)2,1 %3,22,63606/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)10,5 %2,20,2251/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)1,6 %1,51,22175/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,2 % porad3,20,52906/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,5 proc. na poziomie „szpital ii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,5 proc. (od 16,0 do 17,3 proc. w poszczególnych miesiącach), 2. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia (ten szpital)16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 54 zabiegów w 6 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO24775nie (brakuje 51)0,2 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PIERSI113250nie (brakuje 239)0,0 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY8260nie (brakuje 52)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC4—75nie (brakuje 71)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA4—30nie (brakuje 26)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA3—30nie (brakuje 27)0,1 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (50 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 9 048 osób w trybie stabilnym i 4 575 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 46 świadczeniach, z czego 23 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Poradnia ortodontyczna (udziela świadczeń dla dzieci i młodzieży w ramach umowy z NFZ do 18 r.ż).1 1469981360nie podano
Kolonoskopia753280150692194
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu750755255925
Świadczenia z zakresu okulistyki68311696317103
Świadczenia z zakresu neurologii620587343948
Fizjoterapia ambulatoryjna614475190598194
Poradnia chirurgii ogólnej433291520622
Świadczenia z zakresu endokrynologii4112031396537
Poradnia położniczo-ginekologiczna40225180nie podano
Tomografia komputerowa31812541439109
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej261653222241343
Gastroskopia253809616455

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Akredytacja Ministra Zdrowia

Tej placówki nie ma dziś na liście organizacji z ważnym certyfikatem akredytacyjnym. Certyfikat z przeglądu, który opisuje plik dane.gov.pl, mógł nie zostać odnowiony albo nazwa organizacji zmieniła się od 2023 r.

Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 78 proc. punktów (przegląd z 2022-03-31). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.

Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie małopolskie

SPZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie · Szpital Powiatowy w Chrzanowie · Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. · Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie · 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - SPZOZ w Krakowie · ZZOZ w Wadowicach · SPZOZ MSWiA w Krakowie · Scanmed S.A. (Kraków) · wszystkie szpitale