Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Strzelce Opolskie · Województwo: opolskie · NIP: 7561747987 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 08R/10081 · Wskaźniki: 38 (klinicznych 29)

W pliku NFZ za 2025 r. Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich ma 38 wskaźników jakości, w tym 29 klinicznych. Na przykład wycięcie wyrostka małoinwazyjnie 0,0 proc. wobec 71,5 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 470 placówek); usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie 64,9 proc. wobec 93,0 w kraju (wyżej niż u 5 proc. z 500 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Opolska 36, Strzelce Opolskie · tel. 77 407 02 80

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (29)

Wskaźniki zarządcze (9)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)0,00 na 1000 pacjentów1,160,521/804niżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)2,5 %3,32,2145/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)5,9 %33,025,0304/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)0,0 %25,35,6243/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)5,4 %4,84,3334/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)9,3 %5,24,8397/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)3,0 %8,38,149/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)0,0 %12,511,11/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)2,0 %1,91,6530/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)8,9 %18,416,899/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)2,0 %5,45,098/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)12,9 %13,412,8291/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)21,8 %23,422,7250/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)25,0 %13,914,0325/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)12,5 %5,24,1382/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)12,5 %9,48,5325/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)25,0 %16,615,9359/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)197 hospitalizacji388 9511 294254/263bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)53,4 % porodów48,450,4116/305bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)64,9 %93,095,6475/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)0,0 %71,574,0437/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)30,4 %34,619,0153/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)28,6 %53,350,0282/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)6,2 % porodów naturalnych27,45,6145/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)33,4 % porodów naturalnych29,630,4174/304niżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 537 świadczeń na lekarza1 6471 3282012/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,0 świadczeń na pacjenta5,02,3912/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)3,1 dni3,83,5521/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)199 min24721897/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)4 158 pkt6 1564 843521/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)48,7 % hospitalizacji51,054,6503/831bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)107 pkt98871150/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)5,3 % porad3,20,5946/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 22,3 proc. na poziomie „szpital i stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital i stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,3 proc. (od 21,4 do 22,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 7. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia (ten szpital)22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 5 zabiegów w 3 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO2675nie (brakuje 73)0,0 proc.—
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY2160nie (brakuje 58)0,0 proc.—
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA1—30nie (brakuje 29)0,0 proc.—

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (20 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 1 870 osób w trybie stabilnym i 589 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 20 świadczeniach, z czego 12 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu380455215831
Świadczenia z zakresu endokrynologii30825613986126
Kolonoskopia19251915097303
Oddział chirurgiczny ogólny17469541377
Świadczenia z zakresu gastroenterologii16027020779119
Świadczenia z zakresu urologii1433506795219
Poradnia położniczo-ginekologiczna102531827
Gastroskopia7787961758
Oddział położniczo-ginekologiczny5910260nie podano
Operacje usunięcia żylaków kończyny dolnej511191020nie podano
Świadczenia z zakresu diabetologii4582571365
Świadczenia z zakresu neurologii44200732191

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie opolskie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu · SP ZOZ (Kędzierzyn-Koźle) · ZOZ (Nysa) · ZOZ w Oleśnie · Brzeskie Centrum Medyczne · SPZOZ MSWiA w Opolu · SP ZOZ w Głubczycach · Krapkowickie Centrum Zdrowia · wszystkie szpitale