SPZOZ MSWiA w Opolu: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Opole · Województwo: opolskie · NIP: 7541091489 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 08R/10062 · Wskaźniki: 41 (klinicznych 25)

W pliku NFZ za 2025 r. SPZOZ MSWiA w Opolu ma 41 wskaźników jakości, w tym 25 klinicznych. Na przykład śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc 38,2 proc. wobec 18,4 w kraju (wyżej niż u 98 proc. z 579 placówek); rehabilitacja po endoprotezie biodra 9,0 proc. wobec 23,3 w kraju (wyżej niż u 15 proc. z 281 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Krakowska 44, Opole · tel. 77 401 10 33

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (25)

Wskaźniki zarządcze (16)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)0,82 na 1000 pacjentów1,160,52494/804niżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)9,0 %23,318,2239/281wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)0,0 %25,35,6243/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)3,6 %4,84,3186/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)50,0 %5,24,8464/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)25,0 %8,38,1522/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)0,0 %12,511,11/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)0,9 %1,91,6305/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)38,2 %18,416,8570/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)0,0 %5,45,01/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)9,1 %13,412,8123/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)20,0 %23,422,7181/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)66,7 %13,914,0398/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)33,3 %5,24,1412/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)33,3 %9,48,5402/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)33,3 %16,615,9384/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)195 zabiegów41 81211860/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)12 zabiegów8 14322189/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)202 zabiegów53 39415489/280bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)98,6 %93,095,6120/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)66,7 %71,574,0264/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)26,9 %34,619,0162/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)53,8 %53,350,0180/407wyżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)4,9 porad na pacjenta5,95,74839/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 181 świadczeń na lekarza1 6471 3282771/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,7 świadczeń na pacjenta5,02,31558/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)3,7 dni3,83,5357/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)6 249 pkt6 1564 843206/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)59,7 % hospitalizacji51,054,6359/831bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)21,9 % porad9,04,8474/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)18,1 % porad24,924,13931/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)0,79 % porad0,710,401324/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)88 pkt98872515/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)23,5 %21,921,52274/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)2,6 %3,22,63077/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)0,1 %2,20,24211/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)1,3 %1,51,22685/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)1,3 % porad3,20,52018/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,9 proc. na poziomie „szpital ogólnopolski”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ogólnopolski” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,9 proc. (od 16,5 do 17,1 proc. w poszczególnych miesiącach), 4. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski (ten szpital)16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 1 zabiegów w 1 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC1—75nie (brakuje 74)0,0 proc.—

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (30 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 6 925 osób w trybie stabilnym i 315 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 27 świadczeniach, z czego 21 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Oddział chirurgiczny ogólny1 60088543nie podano
Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej61668987733
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego56329627621201
Oddział ginekologiczny43324260nie podano
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego38341324019199
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu3791175265114
Oddział chorób wewnętrznych36491353024
Poradnia chirurgii ogólnej25629152221
Artroskopia lecznicza stawu kolanowego2514811080nie podano
Poradnia reumatologiczna2441607746126
Kolonoskopia1871091500nie podano
Świadczenia z zakresu gastroenterologii18421920730239

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy SPZOZ MSWiA w Opolu. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie opolskie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu · SP ZOZ (Kędzierzyn-Koźle) · ZOZ (Nysa) · ZOZ w Oleśnie · Brzeskie Centrum Medyczne · SP ZOZ w Głubczycach · Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich · Krapkowickie Centrum Zdrowia · wszystkie szpitale