SPZZOZ w Przasnyszu: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Przasnysz · Województwo: mazowieckie · NIP: 7611333881 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 70001471 · Wskaźniki: 46 (klinicznych 29)

W pliku NFZ za 2025 r. SPZZOZ w Przasnyszu ma 46 wskaźników jakości, w tym 29 klinicznych. Na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie 0,0 proc. porodów naturalnych wobec 27,4 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 304 placówek); pogorszenie widzenia po zaćmie 0,1 proc. wobec 3,3 w kraju (wyżej niż u 3 proc. z 263 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Sadowa 9, Przasnysz · tel. 29 753 42 54

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (29)

Wskaźniki zarządcze (17)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,79 na 1000 pacjentów0,360,00757/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)0,53 na 1000 pacjentów1,160,52406/804niżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,00 %0,110,001/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)0,1 %3,32,28/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)21,1 %33,025,0233/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)7,7 %25,35,6205/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)7,7 %4,84,3436/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)11,4 %5,24,8416/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)8,7 %8,38,1311/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)9,4 %12,511,1208/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)1,7 %1,91,6431/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)9,9 %18,416,8122/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)8,2 %5,45,0496/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)17,7 %13,412,8476/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)29,3 %23,422,7488/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)3,4 %13,914,083/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)3,4 %5,24,1178/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)3,4 %9,48,5113/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)24,1 %16,615,9356/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)1 055 hospitalizacji388 9511 294171/263bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)61,5 % porodów48,450,441/305bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)88,2 %93,095,6396/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)22,9 %71,574,0391/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)21,4 %34,619,0188/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)68,8 %53,350,0103/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)0,0 % porodów naturalnych27,45,6211/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)29,6 % porodów naturalnych29,630,4146/304niżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)8,5 porad na pacjenta5,95,761/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 012 świadczeń na lekarza1 6471 3283217/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,1 świadczeń na pacjenta5,02,3714/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)2,8 dni3,83,5562/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)218 min247218123/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)3 858 pkt6 1564 843561/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)48,4 % hospitalizacji51,054,6507/831bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)4,3 % porad9,04,83220/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)48,6 % porad24,924,1283/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)0,88 % porad0,710,401130/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)77 pkt98873329/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)7,6 %21,921,56030/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)4,0 %3,22,61891/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)0,1 %2,20,23806/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)0,1 %1,51,25458/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,1 % porad3,20,53186/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 22,3 proc. na poziomie „szpital i stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital i stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,3 proc. (od 21,4 do 22,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 7. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia (ten szpital)22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 17 zabiegów w 3 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO10875nie (brakuje 65)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC5575nie (brakuje 70)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PIERSI22250nie (brakuje 248)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (24 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 1 380 osób w trybie stabilnym i 990 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 21 świadczeniach, z czego 14 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Świadczenia z zakresu neurologii22145073195367
Fizjoterapia ambulatoryjna21150319019622
Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma)1385435113
Kolonoskopia109319150197150
Świadczenia z zakresu endokrynologii10125413938164
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu9670529954
Świadczenia z zakresu diabetologii862365730194
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych811 14029712099
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej7114222825
Gastroskopia4886963228
Poradnia rehabilitacyjna4325244nie podano
Świadczenia z zakresu urologii42125672428

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy SPZZOZ w Przasnyszu. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie mazowieckie

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA (Warszawa) · Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku · Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach sp. z o.o. · Wojskowy Instytut Medyczny - PIB (Warszawa) · Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie · Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie · Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o.o. (Warszawa) · Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie · wszystkie szpitale