SPZOZ w Węgrowie: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Węgrów · Województwo: mazowieckie · NIP: 8241545030 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 70001667 · Wskaźniki: 41 (klinicznych 25)

W pliku NFZ za 2025 r. SPZOZ w Węgrowie ma 41 wskaźników jakości, w tym 25 klinicznych. Na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie 0,0 proc. porodów naturalnych wobec 27,4 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 304 placówek); nacięcie krocza 58,6 proc. porodów naturalnych wobec 29,6 w kraju (wyżej niż u 93 proc. z 304 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Kościuszki 201, Węgrów · tel. 25 506 54 20

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (25)

Wskaźniki zarządcze (16)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)0,68 na 1000 pacjentów1,160,52445/804niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)66,7 %33,025,012/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)0,0 %25,35,6243/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)6,0 %4,84,3364/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)2,5 %5,24,8127/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)6,0 %8,38,1148/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)25,0 %12,511,1444/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)2,6 %1,91,6679/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)17,3 %18,416,8301/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)11,5 %5,45,0551/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)17,3 %13,412,8475/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)25,0 %23,422,7368/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)0,0 %13,914,01/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)0,0 %5,24,11/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)0,0 %9,48,51/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)0,0 %16,615,91/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Cięcia cesarskie (K.V.1)67,6 % porodów48,450,417/305bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)100,0 %93,095,61/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)95,0 %71,574,072/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)6,3 %34,619,0247/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)75,0 %53,350,079/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)0,0 % porodów naturalnych27,45,6211/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)58,6 % porodów naturalnych29,630,4285/304niżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)5,6 porad na pacjenta5,95,73235/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 618 świadczeń na lekarza1 6471 3281861/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)3,1 świadczeń na pacjenta5,02,3787/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)3,3 dni3,83,5471/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)4 002 pkt6 1564 843539/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)36,6 % hospitalizacji51,054,6665/831bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)5,7 % porad9,04,82775/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)28,1 % porad24,924,12620/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)2,10 % porad0,710,40284/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)77 pkt98873326/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)17,8 %21,921,54570/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)2,1 %3,22,63609/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)0,2 %2,20,22929/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)0,4 %1,51,24911/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,2 % porad3,20,52915/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 22,3 proc. na poziomie „szpital i stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital i stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,3 proc. (od 21,4 do 22,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 7. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia (ten szpital)22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 4 zabiegów w 1 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC4775nie (brakuje 71)0,1 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (16 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 2 379 osób w trybie stabilnym i 1 423 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 16 świadczeniach, z czego 7 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Fizjoterapia ambulatoryjna1 023271190997240
Rezonans magnetyczny645556824239
Kolonoskopia126591502938
Gastroskopia9951961524
Świadczenia z zakresu urologii761656738174
Świadczenia z zakresu neurologii7510473022
Oddział chirurgiczny ogólny6412540nie podano
Poradnia reumatologiczna52171773174
Tomografia komputerowa522341721
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu421385235125
Świadczenia z zakresu endokrynologii4130713921263
Oddział chorób wewnętrznych309351nie podano

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy SPZOZ w Węgrowie. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie mazowieckie

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA (Warszawa) · Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku · Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach sp. z o.o. · Wojskowy Instytut Medyczny - PIB (Warszawa) · Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie · Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie · Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o.o. (Warszawa) · Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie · wszystkie szpitale