SPZOZ MSWiA w Szczecinie: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Szczecin · Województwo: zachodniopomorskie · NIP: 8522198181 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 160001208 · Wskaźniki: 45 (klinicznych 29)

W pliku NFZ za 2025 r. SPZOZ MSWiA w Szczecinie ma 45 wskaźników jakości, w tym 29 klinicznych. Na przykład tromboliza w udarze niedokrwiennym 1,5 proc. wobec 19,9 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 188 placówek); trombektomia po trombolizie w udarze 0,0 proc. wobec 3,8 w kraju (wyżej niż u 0 proc. z 188 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Jagiellońska 44, Szczecin · tel. 91 432 95 07

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (29)

Wskaźniki zarządcze (16)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)0,80 na 1000 pacjentów1,160,52488/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)1,5 %19,919,4188/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)0,4 %7,65,1187/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)0,0 %3,83,4185/188wyżej lepiej2025
Pęknięcie torebki tylnej po zaćmie (K.I.7)0,06 %0,110,00193/263niżej lepiej2025
Pogorszenie widzenia po zaćmie (K.I.8)2,6 %3,32,2146/263niżej lepiej2025
Zapalenie wnętrza gałki ocznej po zaćmie (K.I.9)0,00 %0,040,001/263niżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)34,8 %33,025,0102/397wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)2,6 %4,84,3108/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)4,5 %5,24,8217/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)0,0 %8,38,11/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)0,0 %12,511,11/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,34 %0,900,00400/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)0,6 %1,91,6268/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)24,5 %18,416,8489/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)6,4 %5,45,0400/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)11,7 %13,412,8232/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)19,1 %23,422,7159/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)15,3 %13,914,0244/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)5,4 %5,24,1265/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)10,5 %9,48,5286/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)19,0 %16,615,9303/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Zabiegi jaskry lub zaćmy (K.IV.4)1 796 hospitalizacji388 9511 29470/263bez kierunku2025
Witrektomie i fakowitrektomie (K.IV.5)83 hospitalizacji32 5844990/238bez kierunku2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)79,8 %93,095,6451/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)13,6 %71,574,0409/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)0,0 %34,619,0294/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)32,4 %53,350,0274/407wyżej lepiej2025
Porady POZ na pacjenta (Z.II.1)6,2 porad na pacjenta5,95,71689/6093bez kierunku2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)830 świadczeń na lekarza1 6471 3283713/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,5 świadczeń na pacjenta5,02,31829/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)2,8 dni3,83,5563/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)7,7 %13,20,3134/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)5 454 pkt6 1564 843304/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)76,7 % hospitalizacji51,054,6267/831bez kierunku2025
Teleporady w POZ (Z.IV.6)56,5 % porad9,04,814/6092bez kierunku2025
Porady receptowe w POZ (Z.IV.7)4,2 % porad24,924,15271/6456bez kierunku2025
Porady domowe w POZ (Z.IV.8)0,27 % porad0,710,403947/6092bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)127 pkt9887527/5044bez kierunku2025
Profilaktyka raka piersi: zgłaszalność (Z.IV.10)20,5 %21,921,53492/6100wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka szyjki macicy: zgłaszalność (Z.IV.11)12,0 %3,22,674/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka chorób układu krążenia: zgłaszalność (Z.IV.12)0,4 %2,20,22472/6103wyżej lepiej2025
Profilaktyka raka jelita grubego: zgłaszalność (Z.IV.13)0,5 %1,51,24502/6098wyżej lepiej2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,4 % porad3,20,52697/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,9 proc. na poziomie „szpital ogólnopolski”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital ogólnopolski” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,9 proc. (od 16,5 do 17,1 proc. w poszczególnych miesiącach), 4. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski (ten szpital)16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 4 zabiegów w 1 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY4860nie (brakuje 56)0,1 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (34 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 7 209 osób w trybie stabilnym i 1 711 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 34 świadczeniach, z czego 17 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Rezonans magnetyczny1 041296841629
Kolonoskopia875175150219113
Tomografia komputerowa61650419838
Oddział okulistyczny61094333860
Świadczenia z zakresu okulistyki54055966280
Fizjoterapia ambulatoryjna42210719028293
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu35740529626
Poradnia chirurgii stomatologicznej330128601nie podano
Operacje palucha koślawego25928170910
Świadczenia z zakresu endokrynologii24435413983217
Gastroskopia21469966738
Poradnia chirurgii ogólnej19430154730

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Akredytacja Ministra Zdrowia

Tej placówki nie ma dziś na liście organizacji z ważnym certyfikatem akredytacyjnym. Certyfikat z przeglądu, który opisuje plik dane.gov.pl, mógł nie zostać odnowiony albo nazwa organizacji zmieniła się od 2023 r.

Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 75 proc. punktów (przegląd z 2022-12-28). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.

Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy SPZOZ MSWiA w Szczecinie. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie zachodniopomorskie

107 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Wałczu · American Heart Of Poland S.A. (Drawsko Pomorskie) · Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie · SPZZOZ w Gryficach · SP Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie · Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 2 Pum w Szczecinie · Regionalny Szpital w Kołobrzegu · Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pum w Szczecinie · wszystkie szpitale