Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Ostrołęka · Województwo: mazowieckie · NIP: 7582010430 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 70001470 · Wskaźniki: 47 (klinicznych 37)

W pliku NFZ za 2025 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce ma 47 wskaźników jakości, w tym 37 klinicznych. Na przykład trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym 1,8 proc. wobec 7,6 w kraju (wyżej niż u 7 proc. z 188 placówek); duża amputacja po zabiegu naczyniowym 2,05 proc. wobec 0,90 w kraju (wyżej niż u 92 proc. z 509 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Jana Pawła II 120A, Ostrołęka · tel. 29 765 19 36

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (37)

Wskaźniki zarządcze (10)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,00 na 1000 pacjentów0,360,001/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,38 na 1000 pacjentów1,160,52615/804niżej lepiej2025
Tromboliza w udarze niedokrwiennym (K.I.3)12,6 %19,919,4164/188wyżej lepiej2025
Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym (K.I.4)1,8 %7,65,1175/188wyżej lepiej2025
Trombektomia po trombolizie w udarze (K.I.5)1,5 %3,83,4164/188wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po endoprotezie biodra (K.I.6)31,9 %23,318,252/281wyżej lepiej2025
Rehabilitacja po udarze (K.I.10)23,6 %33,025,0212/397wyżej lepiej2025
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale (K.I.11)18,5 %25,35,6134/446wyżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)4,8 %4,84,3289/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)3,7 %5,24,8178/470niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po zapaleniu płuc (K.I.14)6,3 %8,38,1163/534niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po POChP (K.I.15)10,5 %12,511,1236/501niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)2,05 %0,900,00470/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)3,1 %1,91,6748/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1A)3,0 %6,46,024/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1B)1,7 %1,71,3106/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1C)2,6 %3,63,350/157niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zawał po zabiegu na wieńcowych (K.III.1D)3,9 %8,07,910/153niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)15,6 %18,416,8251/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)4,4 %5,45,0247/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)9,2 %13,412,8130/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)16,6 %23,422,7104/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)10,9 %13,914,0149/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)5,8 %5,24,1284/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)9,5 %9,48,5245/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)14,1 %16,615,9159/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Pierwotne endoprotezy kolana (K.IV.1)146 zabiegów41 81211898/265bez kierunku2025
Rewizyjne endoprotezy kolana i biodra (K.IV.2)27 zabiegów8 1432297/238bez kierunku2025
Pierwotne całkowite endoprotezy biodra (K.IV.3)264 zabiegów53 39415442/280bez kierunku2025
Cięcia cesarskie (K.V.1)51,4 % porodów48,450,4139/305bez kierunku2025
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)100,0 %94,8100,01/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)94,5 %93,095,6287/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)93,6 %71,574,082/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)51,8 %34,619,087/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)91,7 %53,350,026/407wyżej lepiej2025
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie (K.V.7)30,8 % porodów naturalnych27,45,671/304wyżej lepiej2025
Nacięcie krocza (K.V.8)45,6 % porodów naturalnych29,630,4258/304niżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 099 świadczeń na lekarza1 6471 3282971/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,8 świadczeń na pacjenta5,02,31294/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)4,2 dni3,83,5251/833bez kierunku2025
Średni pobyt na SOR (Z.III.2)202 min247218104/246niżej lepiej2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,2 %13,20,3304/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)7 138 pkt6 1564 843130/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)44,9 % hospitalizacji51,054,6560/831bez kierunku2025
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5)6,1 %11,16,094/191bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)108 pkt98871122/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)0,9 % porad3,20,52230/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 16,6 proc. na poziomie „szpital iii stopnia”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital iii stopnia” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 16,6 proc. (od 16,1 do 16,9 proc. w poszczególnych miesiącach), 3. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia (ten szpital)16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 152 zabiegów w 9 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital nie sięga progu w żadnej z tych grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO587275nie (brakuje 17)0,4 proc.1,7 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO332575nie (brakuje 42)0,2 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PIERSI1414250nie (brakuje 236)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY111460nie (brakuje 49)0,2 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC10175nie (brakuje 65)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA9330nie (brakuje 21)0,3 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI81350nie (brakuje 42)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO5230nie (brakuje 25)0,2 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA4—30nie (brakuje 26)0,1 proc.25,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (57 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 9 263 osób w trybie stabilnym i 5 594 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 50 świadczeniach, z czego 28 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej1 1923292221 340291
Fizjoterapia ambulatoryjna1 0633661901 001197
Tomografia komputerowa774624128730
Rezonans magnetyczny7631136846264
Poradnia chirurgii naczyniowej67226218932879
Kolonoskopia635266150315192
Świadczenia z zakresu neurologii37740073260282
Poradnia reumatologiczna29032877201224
Poradnia alergologiczna271652616
Świadczenia z zakresu urologii26014367138101
Operacje usunięcia żylaków kończyny dolnej2312451020nie podano
Świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu20023529820

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Akredytacja Ministra Zdrowia

Tej placówki nie ma dziś na liście organizacji z ważnym certyfikatem akredytacyjnym. Certyfikat z przeglądu, który opisuje plik dane.gov.pl, mógł nie zostać odnowiony albo nazwa organizacji zmieniła się od 2023 r.

Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 78 proc. punktów (przegląd z 2021-11-23). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.

Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie mazowieckie

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA (Warszawa) · Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku · Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach sp. z o.o. · Wojskowy Instytut Medyczny - PIB (Warszawa) · Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie · Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie · Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o.o. (Warszawa) · Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie · wszystkie szpitale