Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku: wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Białystok · Województwo: podlaskie · NIP: 9661330466 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 100000362 · Wskaźniki: 25 (klinicznych 15)

W pliku NFZ za 2025 r. Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku ma 25 wskaźników jakości, w tym 15 klinicznych. Na przykład usunięcie jajników małoinwazyjnie 80,6 proc. wobec 53,3 w kraju (wyżej niż u 86 proc. z 407 placówek); usunięcie macicy małoinwazyjnie 54,4 proc. wobec 34,6 w kraju (wyżej niż u 80 proc. z 397 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Ogrodowa 12, Białystok · tel. 85 664 67 22

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (15)

Wskaźniki zarządcze (10)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)0,34 na 1000 pacjentów0,360,00706/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)2,01 na 1000 pacjentów1,160,52696/804niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)7,1 %4,84,3417/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)40,0 %5,24,8461/470niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)0,6 %1,91,6276/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)33,3 %18,416,8558/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)0,0 %5,45,01/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)33,3 %13,412,8564/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)66,7 %23,422,7569/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)100,0 %94,8100,01/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)100,0 %93,095,61/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)40,0 %71,574,0343/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)54,4 %34,619,081/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)80,6 %53,350,057/407wyżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)1 363 świadczeń na lekarza1 6471 3282354/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,5 świadczeń na pacjenta5,02,31901/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)3,4 dni3,83,5441/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)0,0 %13,20,3312/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)8 523 pkt6 1564 84368/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)88,0 % hospitalizacji51,054,6246/831bez kierunku2025
Radioterapia ambulatoryjna (Z.IV.4)74,7 %88,787,935/51bez kierunku2025
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5)12,8 %11,16,048/191bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)102 pkt98871442/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)5,4 % porad3,20,5919/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 22,4 proc. na poziomie „szpital onkologiczny”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital onkologiczny” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,4 proc. (od 21,7 do 23,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 8. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny (ten szpital)22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 1 591 zabiegów w 11 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital sięga progu w 7 z 11 grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PIERSI658656250tak2,9 proc.0,3 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO28230975tak1,8 proc.1,1 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO23917875tak1,5 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY NERKI1339550tak2,0 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY1088460tak1,5 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA514930tak1,8 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA434030tak1,6 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC413175nie (brakuje 34)0,6 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO213030nie (brakuje 9)1,0 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PŁUCA9270nie (brakuje 61)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TRZUSTKI61430nie (brakuje 24)0,8 proc.8,3 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (18 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 4 984 osób w trybie stabilnym i 3 827 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 18 świadczeniach, z czego 8 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Poradnia dermatologiczna1 4221324166663
Poradnia położniczo-ginekologiczna876148180nie podano
Kolonoskopia7616515073358
Poradnia genetyczna4759523831560
Gastroskopia294719635965
Badania medycyny nuklearnej216305424637
Poradnia leczenia bólu2041176925098
Tomografia komputerowa197954126048
Świadczenia z zakresu urologii137606715836
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej8023622238357
Poradnia rehabilitacyjna76952417766
Rezonans magnetyczny70916818937

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie podlaskie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku · SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego (Białystok) · Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach · Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Łomża) · Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie · SPZOZ w Hajnówce · SPZOZ w Sokółce · SPZOZ w Bielsku Podlaskim · wszystkie szpitale