Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (Poznań): wskaźniki jakości NFZ 2025

Dane: NFZ (BIP), wskaźniki jakości opieki zd…, NFZ (BIP), strona „Wskaźniki jakości o…, CeZ Zdrowe Dane, wskaźniki jakości: wo…, okres NFZ 2025 (śmiertelność: rok poprzedzający) · aktualizacja 2026-10-01

Miasto: Poznań · Województwo: wielkopolskie · NIP: 7781342057 · Kod świadczeniodawcy NFZ: 150000036 · Wskaźniki: 29 (klinicznych 19)

W pliku NFZ za 2025 r. Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (Poznań) ma 29 wskaźników jakości, w tym 19 klinicznych. Na przykład zator płucny po planowym zabiegu 1,39 na 1000 pacjentów wobec 0,36 w kraju (wyżej niż u 96 proc. z 804 placówek); usunięcie jajników małoinwazyjnie 74,4 proc. wobec 53,3 w kraju (wyżej niż u 80 proc. z 407 placówek). Przy każdej liczbie stoi wartość dla Polski, mediana, pozycja wśród placówek, które ją sprawozdały, i zastrzeżenie.

Adres: ul. Garbary 15, Poznań · tel. 61 885 05 57

Czego te liczby nie mówią

Wskaźniki kliniczne (19)

Wskaźniki zarządcze (10)

Wszystkie wskaźniki w jednej tabeli

WskaźnikWartośćPolskaMedianaPozycjaKierunekOkres
Zator płucny po planowym zabiegu (K.I.1)1,39 na 1000 pacjentów0,360,00776/804niżej lepiej2025
Sepsa po planowym zabiegu (K.I.2)1,99 na 1000 pacjentów1,160,52695/804niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po usunięciu pęcherzyka żółciowego (K.I.12)2,3 %4,84,387/500niżej lepiej2025
Rehospitalizacja po wycięciu wyrostka (K.I.13)9,1 %5,24,8390/470niżej lepiej2025
Duża amputacja po zabiegu naczyniowym (K.I.16)0,00 %0,900,001/509niżej lepiej2025
Rehospitalizacja z tej samej przyczyny (K.II.1)0,8 %1,91,6288/847niżej lepiej2025
Śmiertelność szpitalna: zapalenie płuc (K.III.2A)22,2 %18,416,8438/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: zapalenie płuc (K.III.2B)0,0 %5,45,01/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: zapalenie płuc (K.III.2C)0,0 %13,412,81/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: zapalenie płuc (K.III.2D)11,1 %23,422,748/579niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność szpitalna: udar (K.III.3A)100,0 %13,914,0406/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 30 dni: udar (K.III.3B)0,0 %5,24,11/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 90 dni: udar (K.III.3C)0,0 %9,48,51/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Śmiertelność 365 dni: udar (K.III.3D)0,0 %16,615,91/429niżej lepiej2024 (rok poprzedzający)
Prostatektomia radykalna małoinwazyjnie (K.V.2)100,0 %94,8100,01/133wyżej lepiej2025
Usunięcie pęcherzyka żółciowego małoinwazyjnie (K.V.3)90,9 %93,095,6352/500wyżej lepiej2025
Wycięcie wyrostka małoinwazyjnie (K.V.4)90,9 %71,574,0110/470wyżej lepiej2025
Usunięcie macicy małoinwazyjnie (K.V.5)43,8 %34,619,0107/397wyżej lepiej2025
Usunięcie jajników małoinwazyjnie (K.V.6)74,4 %53,350,083/407wyżej lepiej2025
Świadczenia AOS na lekarza (Z.II.2)831 świadczeń na lekarza1 6471 3283711/4864bez kierunku2025
Świadczenia AOS na pacjenta (Z.II.3)2,6 świadczeń na pacjenta5,02,31770/4952bez kierunku2025
Średni czas hospitalizacji (Z.III.1)3,0 dni3,83,5540/833bez kierunku2025
Świadczenia jednodniowe w trybie planowym (Z.IV.1)14,9 %13,20,3106/562bez kierunku2025
Punkty na hospitalizację zabiegową (Z.IV.2)6 661 pkt6 1564 843162/783bez kierunku2025
Hospitalizacje z zabiegiem (Z.IV.3)81,8 % hospitalizacji51,054,6259/831bez kierunku2025
Radioterapia ambulatoryjna (Z.IV.4)80,9 %88,787,933/51bez kierunku2025
Chemioterapia ambulatoryjna (Z.IV.5)11,9 %11,16,052/191bez kierunku2025
Punkty na świadczenie AOS (Z.IV.9)93 pkt98872075/5044bez kierunku2025
Teleporady w AOS (Z.IV.14)16,4 % porad3,20,5278/5044bez kierunku2025

Rozpoznania nieokreślone: 22,4 proc. na poziomie „szpital onkologiczny”

To nie jest liczba tego szpitala. NFZ podaje odsetek rozpoznań nieokreślonych wyłącznie dla całego poziomu szpitala w sieci, nie dla pojedynczej placówki, a z danych publicznych nie da się go dla niej policzyć. Ten szpital należy do poziomu „szpital onkologiczny” i tyle wynosi wskaźnik całego tego poziomu.

Wskaźnik liczy hospitalizacje, w których rozpoznanie główne przy wypisie miało na piątym znaku kodu ICD-10 cyfrę „9”, czyli „nieokreślone”. Mierzy staranność kodowania, nie leczenie. Mediana 2025 r. dla tego poziomu: 22,4 proc. (od 21,7 do 23,6 proc. w poszczególnych miesiącach), 8. miejsce z 8 poziomów, licząc od najniższego.

Poziom w sieciMediana 2025
poza psz10,4 proc.
szpital ii stopnia16,5 proc.
szpital iii stopnia16,6 proc.
szpital ogólnopolski16,9 proc.
szpital pediatryczny18,5 proc.
szpital pulmonologiczny20,0 proc.
szpital i stopnia22,3 proc.
szpital onkologiczny (ten szpital)22,4 proc.

Wysoki odsetek to nie zawsze złe kodowanie: część rozpoznań nie ma w ICD-10 postaci bardziej szczegółowej niż „.9”. „Poza PSZ” to brak poziomu, nie poziom. Podajemy medianę miesięcy, a nie odsetek roku, bo NFZ nie publikuje liczby hospitalizacji potrzebnej do ważenia.

Koncentracja leczenia onkologicznego 2025: 1 775 zabiegów w 10 grupach nowotworów

Ile operacji onkologicznych wykonuje ten szpital w każdej grupie nowotworów i czy sięga progu, od którego NFZ dopłaca współczynnik korygujący. Ten szpital sięga progu w 7 z 10 grup.

NowotwórZabiegi 2025Rok wcześniejPróg NFZCzy sięga proguUdział w krajuPonowne hospitalizacje
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PIERSI897958250tak4,0 proc.1,7 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JELITA GRUBEGO34631975tak2,2 proc.2,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY MACICY15017060tak2,1 proc.0,7 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAMY USTNEJ, GARDŁA I KRTANI1158950tak4,3 proc.1,7 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TARCZYCY I PRZYTARCZYC11010875tak1,5 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY ŻOŁĄDKA678430tak2,5 proc.1,5 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA644330tak2,3 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY GRUCZOŁU KROKOWEGO18—75nie (brakuje 57)0,1 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY TRZUSTKI71130nie (brakuje 23)0,9 proc.0,0 proc.
NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY PĘCHERZA MOCZOWEGO1—30nie (brakuje 29)0,0 proc.0,0 proc.

Próg to warunek dopłaty, nie norma bezpieczeństwa: szpital poniżej progu operuje legalnie i dostaje zapłatę, traci tylko współczynnik korygujący. Próg jest roczny i osobny dla każdego nowotworu, więc sumy zabiegów nie porównuj z żadnym progiem. Zabieg to hospitalizacja zabiegowa, nie pacjent. Ponowne hospitalizacje to przyjęcia w ciągu 30 dni od wypisu z rozpoznaniem tego samego nowotworu — wpada do nich także planowany drugi etap leczenia. Brak nowotworu w tabeli znaczy, że nie ma go w zestawieniu NFZ za ten rok, a nie że wykonano zero operacji.

Do czego jest tu kolejka (30 świadczeń)

W kolejkach tej placówki stoi 5 400 osób w trybie stabilnym i 2 145 w trybie pilnym. Czas większy od zera sprawozdano przy 29 świadczeniach, z czego 13 ma kolejkę dłuższą niż mediana krajowa tego samego świadczenia. Okres: sprawozdania za sierpień 2026 (2312 z 148 008 kolejek za lipiec 2026).

ŚwiadczenieOczekujących (stabilny)Średni czas (dni)Mediana w kraju (dni)Oczekujących (pilny)Średni czas (pilny)
Rezonans magnetyczny6912196881085
Świadczenia z zakresu onkologii65716226319
Poradnia chirurgii onkologicznej63848237728
Kolonoskopia6068515028105
Poradnia genetyczna46022423857184
Poradnia położniczo-ginekologiczna36733182318
Zakład/ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej338359222490173
Badania medycyny nuklearnej257535412366
Oddział chirurgii onkologicznej2498221227
Świadczenia z zakresu otolaryngologii238933615333
Gastroskopia20865961036
Oddział otorynolaryngologiczny15440149110

Pokazujemy 12 świadczeń o największej liczbie oczekujących. Średni rzeczywisty czas oczekiwania NFZ liczy z osób skreślonych z listy w ostatnim miesiącu, nie z tych, które stoją w kolejce dziś — pierwszego wolnego terminu płatnik nie podaje wcale. Zero znaczy sprawozdane zero, nie „brak kolejki”. Trybów nie uśredniamy.

Akredytacja Ministra Zdrowia

Ta placówka ma ważny certyfikat akredytacyjny do 2028-08-07.

Ocena z przeglądu akredytacyjnego: 86 proc. punktów (przegląd z 2021-08-10). Warunkiem udzielenia akredytacji są trzy rzeczy naraz: spełnienie standardów obligatoryjnych, co najmniej 75 proc. sumy ocen ogółem i co najmniej 50 proc. w każdym dziale tematycznym.

Akredytacja ocenia proces — organizację pracy, dokumentację i procedury bezpieczeństwa w dniu przeglądu — a nie wynik leczenia. Nie jest to ranking „najlepszych szpitali”. Pełna lista i strony województw: /akredytacja-szpitali.

Rejestr podmiotu

Co ten szpital kupuje

Umowy tego szpitala opublikowane w Centralnym Rejestrze Umów za III kwartał 2026 r. zestawiamy na osobnej stronie: umowy Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (Poznań). Wartość umowy nie jest wydatkiem — rejestr podaje kwotę z dnia zawarcia.

Źródła

Powiązane

Inne szpitale w województwie wielkopolskie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu · Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica · Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu · Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. SPZOZ z Siedzibą w Poznaniu przy Ul. Szwajcarskiej 3 · Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie sp. z o.o. · ZZOZ Ostrów Wielkopolski · Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie · Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie · wszystkie szpitale